U zajedničkoj izjavi, Filippo Grandi, visoki povjerenik UN-a za izbjeglice, i Volker Turk, visoki povjerenik UN-a za ljudska prava, pozvali su Veliku Britaniju da umjesto toga poduzme praktične mjere za rješavanje problema neregularnih tokova migranata i izbjeglica, prenosi HINA.
"Novi zakon označava daljnji korak u udaljavanju od duge tradicije Ujedinjenog Kraljevstva pružanja utočišta onima kojima je potrebno, čime se također krši Konvencija o izbjeglicama", rekao je Grandi.
Turk, koji je i ranije kritikovo plan, rekao je da zakon "ozbiljno ometa vladavinu prava u Ujedinjenom Kraljevstvu i postavlja opasan presedan na globalnom nivou".
Britanski parlament je jučer usvojio zakon koji omogućava slanje ilegalnih migranata u Ruandu gdje će se obrađivati njihovi zahtjevi za azilom. Britanski premijer Rishi Sunak je jučer obećao da će u roku od 10 do 12 sedmica početi slati u Ruandu tražioce azila. Sunak je objavio da je vlada rezervisala komercijalne čarter avione i obučila osoblje da šalje migrante u Ruandu.
Desetine hiljada migranata, od kojih mnogi bježe od ratova i siromaštva u Africi, na Bliskom istoku i u Aziji, stigli su do Britanije posljednjih godina prelaskom La Manchea u malim čamcima na riskantnim putovanjima koja organizuju bande krijumčara ljudi.
Zaustavljanje dotoka migranata je prioritet za britansku vladu, ali kritičari kažu da je plan da se ljudi deportuju u Ruandu umjesto da se tražioci azila rješavaju u Britaniji nehuman.
Prema politici formulisanoj prije dvije godine i dogovorenoj s Ruandom, svaki tražioc azila koji ilegalno stigne u Britaniju bit će poslan u Ruandu prema shemi za koju vlada kaže da će spriječiti prelazak kanala i razbiti sadašnji model krijumčarenja ljudi. To će se odnositi i na one koji su zatražili azil u Velikoj Britaniji i nikada ranije nisu kročili na afrički kontinent.
(Vijesti.ba)