Amnesty International saopćio je da Izrael mora predati tijelo Palestinca Walida Daqqe, koji je umro dan ranije nakon duge borbe s rakom dok je služio zatvorsku kaznu zbog komandovanja grupom koja je otela i ubila izraelskog vojnika.
- Potresno je da je Walid Daqqah umro u izraelskom pritvoru uprkos brojnim pozivima za njegovo hitno puštanje na slobodu iz humanitarnih razloga nakon njegove dijagnoze raka koštane srži 2022. i činjenice da je već odslužio prvobitnu kaznu - izjavila je Erika Guevara-Rosas, viša direktorica Amnesty Internationala.
- Izraelske vlasti sada moraju bez odgađanja vratiti tijelo Walida Daqqaha njegovoj porodici kako bi ga mogla mirno i dostojanstveno sahraniti i dopustiti joj da oplakuje njegovu smrt bez zastrašivanja - dodala je Guevara-Rosas.
Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova je u objavi na društvenim mrežama saopćilo:"Amnesty, imate uznemirujuću opsesiju veličanjem sadističkih ubica".
Dodaje se da se Daqqa liječio od raka u zatvoru.
Nakon što su se u nedjelju pojavile vijesti o Daqqinoj smrti, izraelski ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir požalio se na društvenim mrežama da Daqqa nije osuđen na smrtnu kaznu. Ben-Gvir je pohvalio policiju za raciju i demontiranje šatora žalosti postavljenog u rodnom gradu Daqqe.
Izraelski sud osudio je Daqqu na doživotni zatvor 1987. godine nakon što ga je osudio za vođstvo nad grupom koja je otela i ubila izraelskog vojnika Moshea Tamama, optužbu koju je Daqqa negirao, navodi Amnesty.
Njegova presuda zasnovana je na britanskim propisima o vanrednim situacijama, koji zahtijevaju niži standard dokaza od izraelskog krivičnog zakona, navodi Amnesty.
Tamam je otet 1984. nakon što je izašao iz autobusa dok je bio na odsustvu, tvrdi izraelsko ministarstvo odbrane. Nacija je bila potresena kada je četiri dana kasnije pronađeno njegovo tijelo sa znacima masivnih rana na glavi i ranom od metka u grudima.
Iza 62-godišnjeg palestinskog državljanina Izraela ostala je supruga Sanaa Salameh i četverogodišnja kćerka Milad, koja je začeta korištenjem Daqqine prokrijumčarene sperme nakon što su mu izraelske vlasti uskratile bračne posjete, rekao je Salameh.
Daqqa je trebao biti pušten prošle godine nakon što je odslužio kaznu od 37 godina, ali je sudskom presudom zatvorska kazna produžena za još dvije godine zbog optužbi da je davao mobilne telefone drugim zatvorenicima, saopćilo je Udruženje palestinskih zatvorenika.
U njemu se navodi da je Daqqa četrnaesti palestinski politički zatvorenik koji je umro u izraelskom pritvoru u posljednjih šest mjeseci kao rezultat izraelske prakse koja uključuje mučenje i medicinsko zanemarivanje.
Portparol Izraelske zatvorske službe (IPS) nije odmah odgovorio na zahtjeve za komentar. IPS je ranije saopćio da su svi zatvorenici u pritvoru zadržani "prema odredbama zakona", prenosi Reuters.
(Vijesti.ba/FENA)