Mi smo, dodao je on, aktivni učesnici u pripremi određenih rješenja od 2021. godine.
Podsjetio je da je CIK BiH već dva putu upućivao inicijativu Parlamentarnoj skupštini BiH, u skladu sa Izbornim zakonom, jer su ovlašteni da podnose izvještaj Parlamentrarnoj skupštini o provedenim izborima i da pokreću inicijativu za izmjene izbornog zakonodavstva.
- Mi smo zakonom ovlašteni inicijator za izmjene Izbornog zakona. Uvidjeli smo određene manjkavosti u izbornom procesu i predložili smo tehničke izmjene. Nakon toga je došlo do određenih konsultacija, razgovora, pogotovo s Uredom visokog predstavnika. Što smo imali kazati, mi smo kazali, s tim da smo ih zamolili da to bude čim prije. Da li će to donijeti Parlamentarna skupština BiH, da li će donijeti visoki predstavnik, mi jednostavno moramo znati pravila - istaknuo je Arnautović.
Kaže kako se CIK BiH, neovisno od toga, priprema za lokalne izbore, u skladu s pozitivnim zakonodavstvom.
- Svakako bismo voljeli da imamo određene inovacije. Ono što mi možemo uraditi podzakonskim propisima, već pripremamo u nacrtu i objavit ćemo na dan raspisivanja izbora. Sve što smo mogli da inoviramo, predložili smo u podzakonskim propisima - naveo je Arnautović.
Upitan da li će se, ukoliko budu donesene tehničke izmjene, predstojeći izbori moći provesti u skladu s tim zakonskim rješenjima, kazao je da je to hipotetičko pitanje na koje ne može odgovoriti, dodajući da su u CIK-u sve pripremili da organiziraju pilot-projekt u 10 općina na 165 biračkih mjesta, koji bi podrazumijevao uvođenje novih tehnologija.
Ponovio je da CIK BiH radi u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima i ovlaštenjima koja im je zakon dao.
(Vijesti.ba / FENA)