Oklopno policijsko vozilo stoji u blizini; nekoliko policajaca pokriva lica maskama. Ova ulica izgleda gotovo napušteno, kao da se dogodila neka katastrofa - iskustvo koje ljudi u Port-au-Princeu poznaju bolje od većine drugih. Ali napuštanje grada ovaj put nije opcija; našavši se pod opsadom bandi, aerodrom je morao biti zatvoren, piše CNN.
Od početka marta kriminalne grupe neviđenom koordinacijom napadaju posljednje ostatke haićanske države - aerodrom, policijske stanice, vladine zgrade, nacionalni zatvor. U kulminaciji nakon godina porasta snage bandi i nemira, njihov zajednički napad prisilio je premijera Ariela Henryja da podnese ostavku prošle sedmice. Bila je to zapanjujuća kapitulacija koja se ipak pokazala uzaludnom u ponovnom uspostavljanju mira.
Bande Port-au-Princea još uvijek ometaju opskrbu hranom, gorivom i vodom širom grada. Možda posljednji funkcionalni dio države, haićanska nacionalna policija, nastavlja se boriti za kontrolu širom grada. Ali čini se da sam život grada za koji se bori polako jenjava, dok intenzivno urbano ratovanje melje osnovne ljudske poveznice.
Društveno tkivo se raspada dok su poduzeća i škole zatvorene. Mnogi stanovnici se samoizoliraju, bojeći se izaći iz svojih domova. Neki su se okrenuli budnosti. Vladaju strah, nepovjerenje i ljutnja. Smrt je svima na umu.
U četvrti Canapé Vert u ponedjeljak je masa uhvatila čovjeka i optužila ga da pripada obližnjoj bandi. Natjerali su ga da hoda cestom prema groblju prije nego što su ga ubili i zapalili njegovo tijelo na ulici.
Snimke koje je vidio CNN pokazuju ljudske ostatke kako se dime na pločniku ispred zatvorenog supermarketa. Neizbrisiv trag izvansudskih pogubljenja je sve što je ostalo od stotina osumnjičenih kriminalaca koje su ubili stanovnici, da bi potom njihova tijela bila bačena u plamen.
Bande već dugo progone stanovnike Port-au-Princea, ali njihov se doseg dramatično proširio posljednjih godina, pokrivajući danas 80% grada, prema procjenama UN-a. Vidjevši kako im se prostor sužava, mnogi Haićani organizovali su se među sobom u pokret osvete poznat kao bwa kale.
(Vijesti.ba)