Biden je objavio saopćenje na Međunarodni dan borbe protiv islamofobije, koji su Ujedinjeni narodi utemeljili 2022. godine na 15. mart, što je godišnjica pucnjave na džamiju u Christchurchu na Novom Zelandu u kojem je ubijena 51 osoba tokom molitvenog petka.
Zagovornici ljudskih prava naveli su da je u SAD-u, ali i drugdje, došlo do porasta islamofobije, antipalestinskih osjećaja i antisemitizma.
U SAD-u su uzbunu digli fatalni napad na 6-godišnjeg američko-palestinskog dječaka Wadeu Al-Fayoumea u Illinoisu, pucnjava na trojicu palestinskih studenata u Vermontu i napad nožem na palestinskog Amerikanca u Teksasu.
Vijeće za američko-islamske odnose reklo je da je zaprimilo 3578 pritužbi tokom posljednja tri mjeseca 2023. godine, što je porast od 178 posto u protumuslimanskim incidentima u usporedbi s istim razdobljem od godine ranije.
"Prepoznajemo nasilje i mržnju s kojom se muslimani širom svijeta suočavaju zbog svojih religijskih uvjerenja - i ružno oživljavanje islamofobije dok traje užasavajući rat u Gazi", saopćio je Biden.
"U našoj naciji nema mjesta islamofobiji. Međutim, muslimani u Sjedinjenim Državama učestalo proživljavaju neutemeljeno zastrašivanje, očitu diskriminaciju, uznemiravanje i nasilje tokom svoje svakodnevice", rekao je Biden.
Vijeće za američko-islamske odnose odbacilo je Bidenovu izjavu i optužilo Bijelu kuću da pridonosi problemu time što zanemaruje pozive za trajnim primirjem u Gazi i pružanjem bezuslovne podrške Izraelu.
"Bijela kuća ne može osuditi nasilje protiv palestinskog muslimanskog djeteta ovdje u SAD-u dok istovremeno pripomaže masovnim ubistvima palestinske muslimanske djece u Gazi, niti Bijela kuća može nazvati uništenje Gaze 'užasavajućim' dok u isto vrijeme šalje oružje onima koji razaraju", rekla je ta grupa za zaštitu ljudskih prava.
Grupe za zaštitu ljudskih prava uspoređuju oživljavanje islamofobije od 7. oktobra sa stigmom s kojom su se muslimani suočili nakon 11. septembra 2001., prenosi Hina.
(Vijesti.ba)