Posada izraelskog tenka ubila je u oktobru u Libanonu novinara Reutersa ispalivši dvije granate na jasno identificiranu skupinu novinara i "vjerojatno" otvorila vatru na njih u napadu koji je trajao minutu i 45 sekundi, navodi se u izvještaju o tom incidentu.
Izvještaj Nizozemske organizacije za primijenjena naučna istraživanja (TNO), koju je Reuters kontaktirao kako bi analizirala dokaze za napad koji se dogodio 13. oktobra, u kojem je poginuo novinar Isam Abdalah, otkriva da je tenk koji se nalazio u Izraelu na udaljenosti od 1,34 kilometara na novinare ispalio dvije granate kalibra 120 mm.
Prva granata usmrtila je Abdalaha (37) i teško ozlijedila fotografkinju AFP-a Christinu Assi (28). Reutersova istraga u decembru obuhvatila je preliminarne zaključke TNO-a da je tenk u Izrael otvorio vatru na novinare.
U finalnom izvještaju, institut je otkrio da je audio snimka video kamere Al Jazeere na mjestu događaja pokazala da su novinari bili napadnuti i municijom kalibra 0,50 kakvo koriste mitraljez Browning koje se mogu postaviti na izraelske tenkove Merkave.
- Smatra se vjerojatnim scenarijem da je tenk Merkava, pošto je ispalio dvije tenkovske granate, također koristio mitraljez napadu na lokaciju na kojoj su se nalazili novinari, navodi se u izvještaju.
- To se ne može sa sigurnošću zaključiti s obzirom na to da smjer i točna udaljenost vatre iz mitraljeza nisu mogli biti utvrđeni, stoji u izvještaju.
Izraelska vojska rekla je da radi na odgovoru na Reutersova pitanja o tom incidentu.
Vojska je u decembru u vezi s time rekla: "Mi ne napadamo novinare."
Dan nakon objave Reutersove istrage, vojska je rekla da se incident dogodio u aktivnoj zoni sukoba. Međunarodno humanitarno pravo zabranjuje napade na novinare koje se ne smije smatrati vojnim metama kao ni civile.
(Vijesti.ba/HINA)