Po prvi put ikada, NATO snage za rano upozoravanje i kontrolu izvele su operacije komandovanja i kontrole (C2) u petak, 9. februara 2024. godine, sa sastavom isključivo ženskog vazduhoplovnog osoblja.
Let je bio redovna misija za multinacionalnu posadu kao podršku NATO-ovim pojačanim aktivnostima budnosti (eVA). Sa letom NATO AWACS ističe žene koje rade u zajednici za rano upozoravanje u vazduhu i osvetljava žensku avijaciju.
For the first time ever, a @NATOAWACS mission has been completed with an all-female aircrew.
— NATO (@NATO) February 13, 2024
The flight, part of the Alliance’s enhanced vigilance activities, was conducted by 22 servicewomen from 8 NATO Allies
“Svrha ovog leta je obuhvatila našu operativnu misiju zaštite granica NATO-a”, rekao je kapetan Béatrice, zapovjednik letačke eskadrile za obuku zračnog osoblja. Ona je objasnila da je normalno da E-3A AWACS ima žene na letu ili da služe kao održavaoci aviona
"Let pokazuje da misiju i svaki položaj na AWACS-u mogu izvršiti žene", rekao je kapetan Ciara, šef operacija simulatora eskadrile za obuku zrakoplovnog osoblja. „Prikazivanje sposobnosti ženske ekipe će dokazati da su žene u stanju da rade u tradicionalno muškim zanimanjima u jednakom kapacitetu.”
Let je organizirao NAEW&CF Ženski inicijativni tim (WIT) koji ima za cilj zagovarati jednakost i inkluziju i bio je prvi pokušaj posade sastavljene od žena avijatičara koje predstavljaju različite pozadine i naglašavaju dostignuća žena u avijaciji.
Prema Sažetku nacionalnih izvještaja zemalja članica i partnera NATO-a za 2020., prosječan postotak žena u oružanim snagama NATO saveza se više nego udvostručio od 1998. godine. Kako je misija Alijanse da zaštiti svojih milijardu ljudi, NATO vjeruje da žene igraju vitalnu ulogu u svemu što se radi na izgradnji jače Alijanse koja se oslanja na vještine i talente svoje raznolike populacije.
“Svako je jedinstven i donosi individualne talente u tim, što doprinosi našoj operativnoj efikasnosti unutar NATO-a,” rekao je tehnički narednik Maddie, glavni podoficir laboratorije 852. medicinske stomatološke eskadrile. “Prepoznajući snagu u različitosti, možemo osloboditi njen potencijal i pozitivno utjecati na kulturu u NATO-u.”
Od 2013. rodne perspektive su integrisane u NATO planiranje odbrane, Strateške obavještajne zahtjeve i njegov rad na borbi protiv terorizma. NATO vjeruje da svaka politika, program ili projekat mogu različito utjecati na muškarce i žene, tako da razumijevanje ovih razlika može pomoći da se poboljša način na koji se radi.
(Vijesti.ba)