Ured Svjetske zdravstvene organizacije u Sarajevu, kao i regionalni ured SZO za Evropu će nastaviti da podržava javnozdravstvene vlasti BiH u provođenju programa imunizacije i nadzora nad vakcino-preventabilnim bolestima.
Iz Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Sarajevu pojašnjavaju, da se morbili izazvani virusom lako šire disanjem, kašljanjem i kihanjem, te najčešće pogađaju djecu, ali mogu zahvatiti sve starosne grupe. Morbili mogu izazvati ozbiljne komplikacije kao što su upala pluća, meningitis, sljepoća i konvulzije, ali i doživotni invaliditet i smrt.
"Vakcinacija je jedini efikasan način zaštite djece od ove potencijalno opasne bolesti. Potrebni su hitni napori u oblasti vakcinacije kako bi se zaustavio prenos i spriječilo dalje širenje morbila", navodi se u saopćenju Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Sarajevu.
Najmanje 95 posto djece mora biti potpuno vakcinisano, odnosno primiti dvije doze MRP (morbilli, rubeola, zaušnjaci) vakcine kako bi se postigao kolektivni imunitet i spriječilo dalje širenje epidemije. Prema posljednjim podacima tek nešto više od 60 posto djece je vakcinisano MRP vakcinom u FBiH.
Stope vakcinacije za prvu dozu vakcine koja štiti od morbila, pale su sa 96 posto u 2019. na 93 posto u 2022.godine širom Evrope, dok je pokrivenost drugom dozom pala sa 92 posto na 91 posto u istom periodu.
U 2023. godini morbili su zahvatili sve starosne grupe, sa značajnim razlikama u starosnoj distribuciji slučajeva među zemljama. Broj oboljelih u Evropi je skočio na 42.200, gotovo 45 puta više u odnosu na prethodnu godinu kada je registrovan 941 slučaj.
Procjenjuje se da je 2021. godine u svijetu bilo oko 128.000 smrtnih slučajeva od morbila, uglavnom među nedovoljno vakcinisanom ili nevakcinisanom djecom mlađom od pet godina.
"Ovo ponovno pojavljivanje morbila povezano je sa nazadovanjem u obuhvatu vakcinacije u državama regiona u periodu od 2020. do 2022. godine što je djelimično povezano sa pandemijom Covid-19 koja je značajno utjecala na performanse sistema imunizacije rezultujući povećanjem broja nevakcinisane i nepotpuno vakcinisane djece", navode iz Ureda WHO-a.
Da bi se ponovo postigao napredak ka eliminaciji morbila, imperativ je postizanje i održavanje pokrivenosti od preko 95 posto sa dvije doze vakcine protiv morbila.
Postizanje visokog obuhvata rutinskom vakcinacijom mora stoga ostati glavni prioritet za sve zemlje. SZO procjenjuje da su vakcine protiv morbila pomogle u sprječavanju 56 miliona smrtnih slučajeva između 2000. i 2021. godine.
(Vijesti.ba / FENA)