"Oni koji se udružuju s Iranom udružuju se sa bijedom. Pogledajte Liban, Jemen, pogledajte Siriju, pogledajte Irak. Devedeset pet odsto problema na Bliskom istoku proističe iz Irana", rekao je Netanyahu sinoć u intervjuu za američki TV kanal CNBC.
Izraelski lider je to izjavio poslije ponovnog upostavljanja diplomatskih odnosa između Rijada i Teherana na osnovu sporazuma za koji eksperti kažu da predstavlja udarac za Netanyahuov plan da izoluje Iran u regionu i napore da normalizuje odnose sa Saudijskom Arabijom.
Netanyahu je nastojao da se odluka Saudijske Arabije ne shvati kao prepreka ambicijama Izraela.
"Mislim da to vjerovatno ima više veze sa željom da se deeskalira i čak okonča dugotrajni sukob u Jemenu. Ja mislim da Saudijska Arabija, tamošnje rukovodstvo, nema ilizuja ko su njihovi prijatelji i ko su njihovi neprijatelji", rekao je premijer Izraela.
Uloga Kine u obnovi veza između Rijada i Teherana uslijedila je poslije pokušaja da pomogne u rješavanju rata u Ukrajini i izvještaja da bi ta zemlja željela da pomogne okončanju izraelsko-palestinskog sukoba.
Povodom glasina o ambicijama Kine da pomogne u rješavanju tog decenijskog sukoba Netanyahu je rekao da nije o tome obaviješten iz Pekinga.
"Ne znam ni za jednu specifičnu ponudu te vrste", rekao je Netanyahu i dodao da Izrael poštuje Kinu i sa njom uveliko sarađuje, ali da takođe zna da je ključno savezništvo sa velikim prijateljem SAD.
Izrael je zahvaljujući posredovanju administracije bivšeg predsjednika SAD Donalda Trumpa septembra 2020. uspostavio odnose sa saudijskim saveznicima Bahreinom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) na osnovu takozvanih Sporazuma Avram.
Sudan i Maroko su takođe normalizovali odnose s Izraelom na osnovu tih sporazuma, navodi CNBC.
Saudijska Arabija, koja sa jevrejskom državom dijeli zajedničku brigu zbog napretka iranskog nuklearnog pograma i finansiranja na Bliskom istoku, do sada je to izbjegavala.
"Veoma bismo željeli da imamo mir sa Saudijskom Arabijom jer ja mislim da bi to bio veliki skok za mir. Na mnogo načina bi okončao arapsko - izraelski sukob", rekao je Netanyahu ocijenivši da bi se time otvorio put diplomatiji sa Palestincima i da bi on želio da proširi krug mira u potpunosti.
Iran i Saudijska Aarabija obnovili su diplomatske odnose u vrijeme kada je Netanyahu bio suočen sa napetošću u zemlji zbog kontroverznog plana reformi pravosuđa i nedavnih napada na ciljeve palestinskog Hamasa u Libanu, organizacije vladajuće u pojasu Gaze, a prisutne i na libanskoj teritoriji.
SAD i Izrael Hamas smatraju terorističkom orgnizacijom, a ona ima podršku Irana.
Napadima na ciljeve Hamasa prethodila je baražna vatra na Izrael sa juga Libana, a prije toga su se izraelski policajci sukobili sa palestinskim vjernicima u jerusalimskoj džamiji Al-Aksa tokom muslimanskog mjeseca posta Ramazana.
Taj incident osuđen je u inostranstvu i u Saudijskoj Arabiji.
(Vijesti.ba / FENA)