Nizom prigodnih memorijalnih programa danas je u Mostaru obilježena 30-ta godišnjica formiranja samostalnog bataljona Nevesinje.
Brojne delegacije iz javnog i društveno političkog života, udruženja proisteklih iz odbrambeno-oslobodilačkog rata na mostarskim šehitlucima su tim povodom odali počast i proučili fatihe šehidima Armije i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine. O važnosti očuvanja sjećanja na šehide i poginule borce u kratkom obraćanju govorio je brigadni imam Ibrahim ef. Ćatić.
„Ovo je mjesto koje nas najemotivnije povezuje sa šehidima, na kojem najjasnije vidimo i na kojem smo svjesni veličine žrtve koju su najbolji naši najbolji bosanskohercegovački sinovi podnijeli za slobodui budućnost svih nas. Trebamo biti svjesni da je ovo časno mjesto gdje su ukopani najodabraniji od nas i da svaki ovaj nišan ovdje u sebi krije snažnu i neprolaznu poruku“, tumačeći islamska načela istakao je ef. Ćatić.
U prigodnom historijskom podsjećanju o ratnom putu samostalnog bataljona Nevesinje Hamid Mutilović, jedan od komandanata ove vojne formacije A RBiH, tokom programa organiziranog kod spomen obilježja poginulim Nevesinjcima u Univerzitetsko sportsko rekreativnom centru „Midhat Hujdur Hujka“ podsjetio je na njen doprinos u odbrani Mostara i slobodne teritorije na jugu Bosne i Hercegovine i na bitke koje je vodila.
„Pripadnici naše jedinice izvodili su borbena dejstva na svim ratištima u zoni odgovornosti 4 korpusa i šire, kao što su bile operacije na podveleškom platou, bjelopoljskoj kotlini, Šantićevoj ulici, deblokadi Mostara, Rujištima, Ročcima, Treskavičkom platou, operacijama „Jesen“, Jezero“, Borašnica“ itd. Sve ove borbe bile su veoma žestoke i zahtijevale su dosta pripreme i zalaganja“, kazao je Mutilović.
Prigodne čestitke nekadašnjim pripadnicima samostalnog bataljona „Nevesinje“ u ime Udruženja Patriotske lige uputio je general A R BiH Sulejman Vranj. On se u kratkom obraćanju referirao na okolnosti u kojima je nastala i djelovala Armija R BiH.
„Svi mi smo prošlo kroz nešto slično kao i borci samostalnog bataljona Nevesinje. To treba poštovati i cijeniti, jer nam se dešava zaborav, neka vrsta amnezije što ni u kom slučaju ne smijemo dopustiti, jer onaj ko ne zna da voli svoju domovinu pitanje je čemu je odan“, kazao je general Vranj.
Prema statistici udruženja Bošnjaka Nevesinja poginulo je 114 boraca rođenih u ovom gradiću. Od toga samo 21 bio je pripadnik bataljona dok je čak 93 njih poginulo u sastavu drugih jedinica. U odbrani Mostara poginulo ih je 87, na konjičkom ratištu 5, 19 na sarajevskom. Za ratne zasluge 23 Nevesinjca su odlikovana najvećim ratnim priznanjima „značka zlatni ljiljan“ i „zlatne policijske značke“ dok su dvojica odlikovana „medaljom za hrabrost“ i jedan „srebrenom policijskom značkom“.
(Vijesti.ba)