Sedmi maj se obilježava kao Dan džamija.
Naime, upravo je 7. maja 1993. godine srušena banjalučka ljepotica Ferhadija džamija. Ferhadija nije jedina srušena džamija u posljednjem ratu na prostoru Bosne i Hercegovine. Osim te, srušeno je još 613 džamija.
Direktor Vakufske direkcije Senaid Zajimović kazao je za Fenu i to da je, osim tog broja srušenih džamija, u Bosni i Hercegovini srušeno 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i 405 drugih vakufskih objekata.
- Na teritoriji pod kontrolom vojske RS i ostalih paravojnih srpskih snaga srušene su 534 džamije, a na teritoriji koju je kontrolirao HVO srušeno je 80 džamija. U Bosni i Hercegovini je za vrijeme rata 1992 – 1995 uništeno ili oštećeno više od 80 posto od 1.144 džamije, koliko ih je bilo u Bosni i Hercegovini prije 1992. godine.
Iz tih podataka vidljivo je da je najveći broj džamija, u proteklom agresorsorskom ratu, ili u potpunosti srušeno ili je u najvećoj mjeri usljed ratnih dejstava oštećeno. To pokazuje da su u toku rata džamije predstavljale istinske mete agresorskih djelovanja - kazao je.
Posebno je upečatljivo bilo rušenje starih džamija, nastalih u osmanskom periodu, koje su u najvećoj mjeri imale status nacionalnih spomenika još u bivšem sistemu.
- Sa rušenjem džamije agresori nisu prestajali, već su radili na tome da izbrišu svaki trag postojanja. Nakon završetka agresije i početkom procesa povratka susreli smo se sa činjenicom da su na mjestima gdje su nekada bile u potpunosti uklonjeni ostaci džamije, da bi na njihovom mjestu nastali novi građevinski objekti ili parkinzi. Džamije su bile isplanirane iz katastarskog operata, što je za cilj imalo da se ostavi dojam kao da nikada nisu ni postojale - naglasio je.
Kako kazao, prema evidenciji Rijaseta IZ, od prošle godine, na području BiH je 1.912 džamija, od čega 83 su i dalje neobnovljene, 140 objekata je iz mesdžida pretvoreno u džamije i 554 su novosagrađena džamijska objekta.
- Prilikom procesa povratka stanovništva u mjesta iz kojih su bili protjerani, prvo bi se pristupilo obnovi džamije. Obnovi svojih kuća džematlije su pristupale tek po okončanju radova na obnovi džamije. Ovo nam govori koliko su džamije važne, naročito na prostoru RS. Obnovljene džamije su u njihovim mjestima pridonosile postizanju prijeratne atmosfere i ugođaja. Ezani sa munara su ujedno bili i poziv Bošnjacima da se vrate na svoja ognjišta - istaknuo je.
Po riječima Zajimovića, skoro sve džamije su obnovljene, a tamo gdje se pokazala potreba, izgrađene su nove.
- Posljednjih nekoliko godina Vakufska direkcija, u saradnji sa Generalnom direkcijom vakufa Republike Turske, radi na obnovi džamija na području RS koje datiraju iz osmanlijskog perioda. Tokom ove godine je planiran završetak obnove banjalučke džamije Arnaudije, koja je jedan od simbola tog bh. grada i mi joj ga ove godine vraćamo. Banja Luka je bila prepoznatljiva po Ferhadiji i Arnaudiji. Ferhadija je obnovljena prije nekoliko godina i završetkom obnove Arnaudije, Banja Luka će dobiti na značaju iz razloga što će jedan od njenih simbola ponovo stajati uspravno - kazao je.
Također, kako je kazao, rade i na obnovi Sinan-begove džamije u Čajniču kao i Kizlar-agine džamije u Mrkonjić Gradu. Ove godine planiraju započeti obnovu Dugalića džamije u Nevesinju, a sljedeće godine će započeti obnovu Arnaudija džamije u Rogatici.
- Dosad smo, kao Vakufska direkcija, u suradnji s našim partnerima obnovili veliki broj džamija na području RS. Tu ističemo Aladža džamiju, na kojoj smo posebno ponosni. Danas je Foča mjesto susreta, mjesto gdje se ljudi sastaju i Aladža je mjesto gdje Bošnjaci rado idu. To je dokaz da se obnovom ove džamije jača proces povratka i da je prisutnost Bošnjaka u tim mjestima sve veća.
Islamska zajednica ne obnavlja džamije samo radi obavljanja namaza u njima, već i radi toga što su one bile simboli i dokazi višestoljetne egzistencije bošnjačkog naroda na prostorima gdje su džamije srušene, a oni protjerani. Mi ćemo, svakako, nastojati da obnovimo i preostale džamije. Naravno, uporedo radimo i na obnovi ostalih vakufskih objekata koji su srušeni u toku posljednjeg rata - kazao je, na Dan džamija, Zajimović.
(Vijesti.ba / FENA)