“Čini se da se mutacije vrlo brzo šire zato što su snažnije”, prenio je Der Spiegel izjavu austrijskog ministra zdravstva Rudola Anschobera.
Austrija je, inače, jedina zemlja u Europi i jedna od rijetkih u svijetu koja apsolutno sve pozitivne slučajeve nakon PCR testiranja šalje na utvrđivanje i o kojoj se varijanti virusa radi kako bi se pratilo i, ako je moguće, sprečavalo širenje varijanti koronavirusa.
Hrvatska ima puno manje zaraženih, a više umrlih od covida
Anschober je rekao da je u Austriji pri kraju cijepljenje svih po domova za starije i nemoćne, pa stoga očekuje skoro znatno smanjivanje broja umrlih od covida-19.
Kad se stanje u Hrvatskoj ide uspoređivati sa stanjem u Austriji, primijeti se da je u Hrvatskoj 25. veljače incidencija utvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom bila 66,4 osobe na 100.000 građana tijekom tjedan dana. U Austriji je sedmodnevna incidencija bila 147,8 osoba na 100.000 stanovnika. Međutim, ako se gleda relativni broj umrlih od covida-19 tijekom tjedan dana, vidi se da je to u Austriji 1,9, a u Hrvatskoj 2,2. Riječ je o podacima Sveučilišta Johns Hopkins i zdravstvenih agencija u Austriji, koji se redovito aktualiziraju na stranicama Der Standarda.
Austrija testira daleko više od Hrvatske, odnosno u prethodnom ciklusu od 24 sata 223.000 antigenskih i PCR testova.
Intenzivno prateći nove slučajeve zaraze, posebno nove slučajeve mutiranih varijanti, u Austriji su 9. veljače, prenio je tada N1 Info, odlučili ograničiti promet prema Tirolu zbog učestalosti pojave južnoafričke varijante SARS-CoV-2.
Prije dva dana, pak, također je prenio N1 Info, potpuno je stavljen u skoro apsolutnu karantenu gradić Mayrhofen u Tirolu zbog 42 osobe pozitivne na SARS-CoV-2, od kojih je utvrđeno da je kod najmanje 29 zaraženih riječ o južnoafričkoj mutaciji koronavirusa.
(Vijesti.ba / Hina)