18.02.2021 / 16:50 BiH - Sarajevo

Odluke sa sjednice Vijeća ministara BiH

Odluke sa sjednice Vijeća ministara BiH
Foto: Vijesti.ba

Vijeće ministara BiH jednoglasno je utvrdilo Prijedlog  zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, koji ne sadrži poglavlje o inspekcijskom nadzoru.

Na taj način se vrši postepena harmonizacija sa direktivama Evropske unije u toj oblasti i ispunjava jedan od 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.

Predloženim zakonom, koji je pripremila Agencija za javne nabavke, modernizuje se sistem javnih nabavki u BiH i omogućava objava planova nabavki, ali i osnovnih elemenata realizacije ugovora na jednom mjestu, u okviru Portala javnih nabavki, što javne nabavke čini transparentnijim i olakšava njihovo praćenje.

Istovremeno se izmjenama i dopunama Zakona, između ostalog, uvode bolje antikorupcijske odredbe i modelira sukob interesa prema standardu EU, te se normira institut prethodene provjere tržišta koju provode ugovorni organi u svrhu pripreme nabavke i informisanja privrednih subjekata o svojim planovima i zahtjevima u vezi s nabavkom.

S obzirom da sadrži oznaku EI, kao svojevrsnu potvrdu usklađenosti sa odgovarajućim propisima Evropske unije, Prijedlog zakona biće dostavljen Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po skraćenoj proceduri, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.

Vijeće ministara usvojilo Strategiju unapređenja upravljanja javnim finansijama do 2025.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, usvojilo je Strategiju unapređenja upravljanja javnim finansijama u institucijama Bosne i Hercegovine 2021 - 2025. godine, a s ciljem povećanja transparentnosti i usklađivanja sa međunarodnim i standardima Evropske unije.

Cilj je da se, zajedno sa strategijama drugih nivoa vlasti, koje rade nadležna ministarstva finansija entiteta i Direkcija za finansije Brčko Distrikta BiH, pruži cjelovit i integrisan okvir za planiranje, koordinisanje, provođenje i praćenje napretka ka djelotvornom korištenju dostupnih javnih resursa.

Strategijom se definišu ključni planovi reforme koji predstavljaju odgovor na potrebe za unapređenjem upravljanja javnim finansijama, kao jednog od ključnih stupova javne uprave u institucijama BiH.

Strategija predstavlja osnov za koordinisanje finansijske i tehničke pomoći međunarodnih finansijskih institucija, Evropske unije i drugih razvojnih partnera.

Ta strategija podržava nastojanja BiH u ispunjavanju kriterijuma za pridruživanje Evropskoj uniji, a unapređenje upravljanja javnim finansijama direktno ili indirektno je u vezi sa šest pregovaračkih poglavlja.

Strategija se oslanja na šest stupova i uključuje fiskalni okvir, prihode od indirektnih poreza,  planiranje i budžet, izvršenje budžeta, unutrašnju kontrolu i spoljnu reviziju.

Svaki stup i mjera imaju definisane ciljeve, nosioce aktivnosti i rezultate koji će biti praćeni u tačno određenim vremenskim rokovima, sa predviđenim izvorima i sredstvima finasiranja, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.


U novembru smanjen broj nezakonitih migranata u BiH


Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojio je i uputit će Predsjedništvu BiH Informaciju Ministarstva sigurnosti o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini za novembar 2020. godine, kada su prijavljena 924 nezakonita migranta, što je za 27 posto manje u odnosu na prethodni mjesec, kada su prijavljena njih 1.263.

Prema podacima Granične policije BiH, 360 osoba je otkriveno u nezakonitom prelasku ili pokušaju nezakonitog prelaska u novembru, što je za 70 posto manje u odnosu na isti mjesec 2019. godine, kada je otkriveno njih 1.218.

Od ukupno 845 osoba koje su u novembru iskazale namjeru za podnošenje zahtjeva za azil samo 12 osoba je podnijelo zahtjev ili 1,4 posto od svih iskazanih namjera - saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.

Prema podacima Službe za poslove sa strancima, tokom novembra 2020. godine udaljeno je ukupno 79 osoba sa teritorije BiH, od kojih su 23 državljani Pakistana, 17 državljani Afganistana, 12 državljani Maroka, devet državljani Turske, te 18 državljani ostalih država.

Službi za poslove sa strancima je za jedanaest mjeseci 2020. godine prijavljeno ukupno 15.520 nezakonitih migranata, što predstavlja smanjenje za 45 posto u odnosu na isti period 2019. godine, kada je prijavljeno ukupno 28.213 nezakonitih migranata.

Radi sprečavanje širenja bolesti uzrokovane virusom korona tokom novembra 995 osoba upućeno je u preventivnu izolaciju, a 34 osobe u simptomatsku izolaciju. Od pet testiranih osoba na virus korona pozitivne su bile dvije.

Prema informacijama Danskog savjeta za izbjeglice u BiH (DRC) do 30. novembra 2020. godine niti jedan migrant nije hospitalizovan, a nije bilo ni preminulih od posljedica Covida-19, navodi se u saopćenju.

Više djece u predškolskim ustanovama, manje u školama

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o statističkim pokazateljima u obrazovanju u Bosni i Hercegovini za 2020. godinu, koja sadrži podatke o predškolskom, osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju.  

U 390 predškolskih ustanova tokom 2019/2020. godine, u odnosu na njih 359 u prethodnoj godini, upisano je 30.587 djece, što je za 7,3 posto više djece nego u prethodnoj školskoj godini. U jasličkoj grupi boravilo je 6.076 djece ili 7,3 posto više u  odnosu na 2018/2019. Na mjesto u predškolskm ustanovama čeka 4.316 djece, uprkos rastu predškolskih ustanova u prošloj godini, pa obezbjeđenje pristupa i povećanje obuhvata predškolskim odgojem i obrazovanjem ostaju najznačajniji prioriteti u ovoj oblasti.

U školskoj 2019/20. godini u 1.785 osnovnih škola upisano je 274.034 učenika, što je za 5.984 učenika manje nego u prethodnoj školskoj godini. U istoj školskoj godini u 315 u odnosu na 311 srednjih škola iz prethodne školske godine upisano je 112.796 učenika, što je u odnosu na 2018/2019. godinu manje za 4.679 učenika ili 4 posto. Najveći broj učenika opredjeljivao se za tehničke škole, i to 55,7 posto učenika, slijede gimanzije 22 posto, dok je stručne škole pohađalo 19 posto učenika, a neznatan procenat učenika pohađao je druge škole.  

Prema podacima Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja, u našoj zemlji je 51 licencirana visokoškolska ustanova, dok se na listi akreditiranih visokoškolskih institucija Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH nalaze 32 visokoškolske ustanove, dvije više u odnosu na prethodnu akademsku godinu.

Na prvi ciklus studija visokog obrazovanja, uključujući i integrirane studije, u zimski semestar prošle godine upisano je 81.228 studenata, što je manje u odnosu na prethodnu akademsku godinu za oko šest hiljada studenata. Među studentima je 69.438 brucoša, a 11.790 je apsolvenata. U petogodišnjem periodu značajno je smanjen broj upisanih studenata, kao i onih koji su diplomirali, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.


Koridor Vc: Više od 9,2 miliona eura granta EU za tunel Zenica-Donja Gračanica


Vijeće ministara Bosne i Hercegovine utvrdilo je Prijedlog ugovora o grantu (Koridor Vc 2, poddionica: Tunel Zenica - Donja Gračanica) između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koji se odnosi na investicioni grant iz programa Evropski zajednički fond za zapadni Balkan, vrijedan 9.222.000 eura.

Bespovratna finansijska pomoć koju je odobrila Evropska unija Bosni i Hercegovini za  JP Autoceste Federacije BiH kao projektnoj kompaniji bit će usmjerena na dio Projekta izgradnje autoputa po međunarodnim standardima dužine 3,9 km između Donje Gračanice i tunela Zenica, uključujući Sjevernu petlju sa mostom preko rijeke Bosne i putem za povezivanje sa magistralnim putem.

Prijedlog ugovora sa Osnovama za zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar finansija i trezora, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.


Vijeće ministara BiH realizovalo 90 posto zaključaka za sjednica

Vijeće  ministara Bosne i Hercegovine utvrdilo danas na sjednici je Prijedlog ugovora o grantu (Koridor Vc 2, poddionica: Buna - Počitelj) između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj koji se odnosi na investicioni grant iz programa Evropski zajednički fond za zapadni Balkan.

Radi se o grantu Evropske unije vrijednom 6.219.140 eura, a sredstva su namijenjena  za izgradnju autoputa po međunarodnim standardima dužine 7,2 km između Bune i Počitelja.

Prijedlog ugovora sa Osnovama za zaključivanje biće dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar finansija i trezora.


UTVRĐEN NACRT BUDŽETA

Vijeće ministara BiH je sa pet glasova za i četiri protiv utvrdio Nacrt zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2021. godinu, koji će Ministarstvo finansija i trezora BiH dostaviti Predsjedništvu BiH, nadležnom za njegovo predlaganje.

Ukupni prihodi, primici i finansiranje institucija BiH u 2021. godini iznose 1.027.100.000 KM, što je povećanje za 3 posto u odnosu na budžet iz prethodne godine, dok servisiranje vanjskog duga Bosne i Hercegovine iznosi 843.905.504 KM i veće je za 5 pet u odnosu na budžet institucija BiH za 2020. godinu.

Prihodi od direktnih poreza iznose 780.000.000 KM, i na nivou su iz 2020. godine.

Ukupni rashodi institucija Bosne i Hercegovine i servisiranje vanjskog duga Bosne i Hercegovine u Nacrtu budžeta za 2021. godinu iznose 1.871.005.504 KM i u odnosu na 2020. godinu veći su za 4 posto, odnosno 67.452.574 KM.


GRANT EU VRIJEDAN 595 HILJADA EURA ZA BOLJE VODOSNABDIJEVANJE U ZVORNIKU

Vijeće ministara BiH utvrdio je Prijedlog sporazuma o grantu između Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Grada Zvornika i Evropske investicione banke, Zajednički evropski fond za zapadni Balkan/VB-IG04-BIH-ENV-02, „Bosna i Hercegovina, VATSAN program (Program vodosnabdijevanja i sanitarnih usluga) u Republici Srpskoj: Lokanj - Pilica: vodonabdijevanje Faza 1 i postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda za naselje Tabance u Gradu Zvorniku“.

Grant Evropske unije je vrijedan 595 hiljada eura, a ukupan cilj Projekta je da se unaprijedi i poboljša sistem vodosnabdijevanja i upravljanja otpadnim vodama u Zvorniku. To će se ostvariti izgradnjom sistema koji će garantovati snabdijevanje dovoljnih količina higijenski sigurne vode potrošačima i  izgradnju lokalnog postrojenja za prečišćavanje za naselje Tabanci.

Tim grantom je pokrivena polovina ukupno potrebnih sredstava za realizaciju Projekta procijenjene vrijednosti 1.190.000 eura, a preostala sredstva su osigurana zajmom EIB-a od 254,8 hiljade eura i domaćim doprinosom od  340,2 hiljada.

Prijedlog sporazuma o grantu sa Osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH, a za potpisnika je predložen ministar finansija i trezora BiH.
 

ULAGANJE U VODOSNABDIJEVANJE: OSIGURAN 1,5 MILION EURA GRANTA EU ZA JAJCE

Vijeće ministara BiH utvrdio je Prijedlog  sporazuma o grantu između Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Općine Jajce i Evropske investicione banke, Zajednički evropski fond za zapadni Balkan/VB-IG04-BIH-ENV-04, ,,Bosna i Hercegovina, VATSAN projekt u Federaciji Bosne i Hercegovine: Ulaganja u vodosnabdijevanje na desnoj obali rijeke Vrbas i smanjenje gubitaka u općini Jajce“.

Riječ je o grantu EU vrijednom 1,5 milion eura, a korist od projekta imat će  27.258 stanovnika Jajca kojima će se unaprijediti životni uslovi pružanjem adekvatnih sanitarnih usluga i zadovoljavanjem potrebe vodosnabdijevanja i odlaganja otpadnih voda.

Projekt podrazumijeva izgradnju i ulaganje u vodosnabdijevanje na desnoj obali rijeke Vrbas, od izvora Resnik i smanjenje gubitaka vode u okviru postojećeg sistema, kao i izgradnju sedam  malih postrojenja za prečišćavanje vode na desnoj obali rijeke Vrbas u općini Jajce.

Ukupna vrijednost projekta procijenjena je na 9.244,964,00 eura, od čega je zajam EIB-a 4,09 miliona eura, doprinos Općine Jajce 2,04 miliona eura, grant VBIF-a (Investicioni fond za zapadni Balkan) - doprinos Evropske unije u iznosu  1,5 milion eura i ostali izvori u iznosu od 1,61 miliona eura.

Prijedlog sporazuma sa Osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za potpisnika je predložen ministar finansija i trezora.

POVEĆAN GRANT ZA PODRŠKU DRŽAVNOM PROJEKTU STAMBENOG ZBRINJAVANJA

Vijeće ministara BiH utvrdio je  dva prijedloga amandmana, i to 1 i 2 na Sporazum o grantu za podršku državnom projektu stambenog zbrinjavanja između Razvojne banke Vijeća Evrope i Bosne i Hercegovine u vezi sa Regionalnim stambenim programom (RSP).

Amandman 1 se odnosi šesti potprojekat u okviru Državnog projekta stambenog zbrinjavanja u BiH pod nazivom: „Obnova/izgradnja 195 porodičnih kuća i izgradnja 353 stana u stambenim zgradama za raseljene osobe i povratnike u Bosni i Hercegovini“. Na ovaj način je povećan grant za 1.190.937 eura, čime je ukupna vrijednost granta dostigla 16.260.217 eura, s obzirom da je ranije Skupština donatora odobrila 14.800.000 eura.

Amandmanom 2 će biti osigurana dodatna finansijska pomoć u iznosu 1.555.200 eura u periodu od 2020. do 2022. godine, što će biti dovoljno za pokrivanje 20 posto operativnih troškova RSP-a u BiH, a preostalih 80 posto treba biti osigurano nacionalnom kontribucijom.

Državni projekt stambenog zbrinjavanja u vezi sa RSP-om usmjeren je na osiguranje trajnih stambenih rješenja za izbjeglice, povratnike i raseljena lica,  uz veći stepen inkluzije ranjivih kategorija.

Pojedinačni prijedlozi amandmana sa osnovama za njihovo zaključivanje biće dostavljeni Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je ministar finansija i trezora.
 
VMBiH PRIHVATIO INICIJATIVU ZA PROJEKAT IZGRADNJE VJETROELEKTRANE VLAŠIĆ

Vijeće ministara BiH prihvatio je Inicijativu i imenovao delegaciju za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o zajmu i projektu između KfV-a, Frankfurt na Majni (KfV), i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Ministarstvo finansija i trezora (zajmoprimac), i Federacije Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Federalno ministarstvo finansija, i JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo (agencija za izvršenje projekta), u iznosu 36 miliona eura za Projekt izgradnje vjetroelektrane Vlašić.

Izgradnjom vjetroelektrane snage do 50 MW na visoravni Vlašić u Srednjobosanskom kantonu stvaraju se uslovi za proizvodnju električne energije za potrebe bosanskohercegovačkog elektroenergetskog sistema. Projekt će doprinijeti ekonomskom razvoju BiH, uz korištenje obnovljivih izvora energije i smanjenje stakleničkih gasova.

Procijenjena vrijednost investicije iznosi 75 miliona eura, a finansirala bi se sredstvima kredita KfV i EIB-a u iznosima po 36 miliona eura i vlastitim izvorima JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo u iznosu tri miliona eura.

DONACIJA FAO-a ZA BOLJI ODGOVOR NA PRIRODNE KATASTROFE U POLJOPRIVREDI

Na sjednici je usvojen Prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih BiH odnosa za potpisivanje projektnog sporazuma o programu tehničke saradnje „Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj“ između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

Radi se o donaciji FAO-a u vrijednosti 190 hiljada američkih dolara za realizaciju projekta usmjerenog na smanjenje izloženosti i poboljšanje otpornosti na rizike od prirodnih katastrofa u poljoprivredi jačanjem kapaciteta i mehanizama koordinacije.

Prijedlog za potpisivanje projektnog sporazuma biće dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a bh. potpisnika je predložen ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.  

VAKCINE PROTIV VIRUSA SARS-KoV U CARINSKOJ TARIFI

Vijeća ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donio je Odluku o izmjenama Odluke o utvrđivanju Carinske tarife za 2021. godinu, radi usklađivanja sa Evropskom unijom koja je objavila izmjene Kombinovane nomenklature za 2021. godinu.

Izmjene se odnose na uvrštavanje tarifnih oznaka za vakcine protiv virusa SARS-KoV, te maske za lice FFP koje se koriste kao zaštita protiv Kovida-19, kako bi se pratilo kretanje  ovih medicinskih sredstava.

PLAN PRIJEMA KADETA U SIPA-i

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti BiH, donio je Odluku o utvrđivanju Plana prijema kadeta u policijske agencije na nivou institucija Bosne i Hercegovine u 2021. godini, i to u Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA).

Ovim planom je predviđen prijem 10 kadeta - čin mlađeg inspektora u SIPA-u, a njihovim prijemom neće se prekoračiti gornja granica zapošljavanja u ovoj agenciji.

Njihovo zapošljavanje planirano je od septembra 2021. godine, nakon što bude završeno njihovo četveromjesečno školovanje koje počinje u aprilu 2021. godine.

REALIZOVANO 90 POSTO ZAKLJUČAKA SA SJEDNICA VMBiH

Na prijedlog Generalnog sekretarijata, razmotren je Pregled realizacije zaključaka sa 44 održane sjednice Vijeća ministara BiH, i to 15 redovnih i 29 vanrednih u periodu od 1. januara do 30. septembra 2020. godine.

Pregledom je obuhvaćeno 27 institucija Vijeća ministara BiH koje su realizovale 566 od ukupno donesenih 628 zaključaka ili 90 posto, a 62 zaključka nisu realizovana.

Zadužena su ministarstva i druge institucije koje nisu realizovale zaključke Vijeća ministara da ih bez daljnjeg odgađanja u cijelosti provedu, te o tome u najkraćem roku obavijeste Generalni sekretarijat Vijeća ministara.

Zaključeno je da i ubuduće realizacija zaključaka Vijeća ministara treba biti prioritet, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo