"Podatak da imamo 551 zaraženog na 100.000 stanovnika govori da se epidemija stišava. No, nakon strmog pada slučajeva koji sada bilježimo vjerojatno će doći do stagnacije, kako se to dogodilo i u susjednim državama", kazao je u srijedu ravnatelj Instituta za javno zdravlje (NIJZ) Milan Krek, javila je Hina.
Uz to, dođe li do dominacije novih sojeva virusa, od kojih su neki u Sloveniji već prisutni, onda se može očekivati još jedan, treći val epidemije, upozoravaju slovenski epidemiolozi i infektolozi, a neki modeli razvoja epidemije znanstvenog instituta "Jožef Štefan" govore da bi britanski soj u Europi u travnju mogao biti najčešći.
Premda je Slovenija donedavno imala visoku stopu širenja koronavirusa, a po relativnoj smrtnosti od covida-19 bila među najugroženijima u svijetu, stanje se sada popravlja, broj smrtnih slučajeva dnevno sve je manji, a vrlo je uspješna i u kampanji cijepljenja.
"Po cijepljenju smo bolji od svih susjednih država", ustvrdio je Krek, dodavši da je do nedjelje prvu dozu cjepiva dobilo 70 tisuća ljudi, a 48 tisuća je cijepljeno s obje doze.
U Sloveniji je u zadnja 24 sata s 5115 PCR testiranja potvrđeno 1097 novih zaraza, a obavljeno je i skoro 20 tisuća brzih antigenskih testiranja, no broj pozitivnih nalaza nije objavljen jer ih naknadno treba potvrditi sigurnijim PCR testom.
Preminulo je 12 oboljelih od covida-19, pa je ukupni broj smrtnih slučajeva povećan na 3745.
Premda je virus u populaciji još prilično raširen, vjeruje se da bi do idućeg popuštanja mjera, uključivši i ukidanje policijskog sata, moglo doći početkom ožujka, kada broj dnevnih zaraza padne na manje od 600, a broj hospitaliziranih ne bude premašivao 500.
Trenutno, sedmodnevni prosjek potvrđenih zaraza u jednom danu iznosi 842, u bolnicama je 648 covid pacijenata, a ubrzano se smanjuje i broj aktivnih slučajeva zaraze - trenutno ih je 11.639.
(Vijesti.ba / FENA)