Prijedlog odluke o ovoj, 42. emisiji obveznica RS javnom ponudom, utvrđen je danas na sjednici entitetske vlade.
Planirano je da se emituje do 25.000 obveznica nominalne vrijednosti 1.000 KM, a namjena sredstava prikupljenih emisijom dugoročnih hartija od vrijednosti jeste obezbjeđivanje sredstava za finansiranje budžetskih obaveza.
Razmatran je Konsolidovani izvještaj o izvršenju entitetskog budžeta za prva tri mjeseca ove godine, prema kojem su prihodi i primici ostvareni u iznosu od 847,1 milion KM, što predstavlja 99 posto u odnosu na plan.
- Ino dug je u prvom kvartalu 2020. godine redovno servisiran i za te potrebe izdvojeno je 45,5 miliona KM. Nastavljena je kontinuirana amortizacija unutrašnjeg duga i iz redovnih budžetskih sredstava izdvojeno je 69,8 miliona KM - navedeno je u saopćenju iz Biroa za odnose s javnošću Vlade RS.
Na sjednici je utvrđen Nacrt programa javnih investicija RS za period 2021.-2023. godina. Ugovorene su investicije, kako se dodaje, u iznosu od 871,5 miliona KM. Najveće učešće u finansiranju ugovorenih investicionih projekata u spomenutom periodu imaju ino sredstva u ukupnom iznosu 586,6 miliona KM ili 67,3 posto.
Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju, kojim se prolongiraju utvrđeni rokovi za uvođenje djelimične i potpune liberalizacije cijena osiguranja od autoodgovornosti za period od tri godine.
- S obzirom na to da društva za osiguranje, putem filijala, posluju u oba entiteta, postoji potreba za očuvanjem harmonizovanih uslova poslovanja na tržištu osiguranja, a što bi se također trebalo uzeti u obzir prilikom razmatranja i donošenja predloženog zakona u RS. U Federaciji BiH se zakon već duže vrijeme nalazi u proceduri usvajanja, zbog čega će rokovi za liberalizaciju morati biti prolongirani – navedeno je u saopćenju iz Biroa za odnose s javnošću Vlade RS.
(Vijesti.ba / FENA)