31.10.2024 / 17:00 Ekonomija - Washington

Ekonomija BiH u fokusu: Poruke guvernerke Selimović s godišnjeg sastanka MMF-a

Ekonomija BiH u fokusu: Poruke guvernerke Selimović s godišnjeg sastanka MMF-a
Foto: FENA
Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine Jasmina Selimović, tokom posjete Washingtonu, imala je uvodno obraćanje na sastanku Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Na osnovu poziva MMF-a da održi izlaganje i iznese svoje poglede o ekonomskim perspektivama regiona, guvernerka se u svom govoru osvrnula na regionalne ekonomske prognoze s posebnim naglaskom na specifičnosti Bosne i Hercegovine i regije, te prenijela ključnu poruku iz Izvještaja o regionalnom ekonomskom izgledu (REO), u kojem se navodi da visoka neizvjesnost koči oporavak i potencijal rasta u regiji.

Govoreći o otpornosti ekonomija Bosne i Hercegovine i Evrope u kontekstu globalnih izazova, poput geopolitičkih tenzija i inflacije, ona je istakla da je prilagođavanje monetarne politike ovim izazovima od presudne važnosti.

-BiH bilježi pozitivan BDP jaz, i on je ispod jedan posto, što ukazuje na to da dosadašnje investicije nisu značajno podstakle potencijalni rast. To je uzrokovano faktorima kao što su niska produktivnost i investicije koje nisu direktno povećale proizvodne kapacitete - rekla je Selimović.

Također je skrenula pažnju na to da su inflatorni pritisci u BiH, kao i u regiji, uglavnom rezultat strukturnih faktora, poput rasta troškova rada, negativnih demografskih trendova i očekivanog povećanja cijena električne energije zbog energetske tranzicije. Ove specifičnosti zahtijevaju oprez prilikom formulacije ekonomskih i monetarnih politika, jer bi previše restriktivna monetarna politika u ovakvom okruženju mogla dodatno usporiti potencijalni rast zemlje.

Guvernerka Selimović je istakla i važnost klimatskih promjena, naglasivši kako su nedavne poplave ozbiljno ograničile lokalne proizvodne kapacitete i lance snabdijevanja, dodatno smanjujući ekonomski potencijal. Posebno je ukazala na potrebu za fiskalnim prilagodbama, uključujući proširenje poreske baze i uravnoteženiju poresku politiku, kako bi se osigurala stabilnost u budućnosti.

Na kraju, podvukla je važnost regionalne saradnje, posebno u oblasti energetske sigurnosti i diversifikacije izvora energije, te pozvala na intenzivniju saradnju sa međunarodnim finansijskim institucijama kako bi se osigurala stabilna i prosperitetna budućnost za BiH i regiju.

Kako je saopćeno iz CBiH, uobičajena praksa na godišnjim sastancima MMF-a, koji se svake godine održavaju u oktobru mjesecu, je i organizacija ovakvih skupova kojim prisustvuju guverneri i ministri finansija iz srednje, istočne i jugoistočne Evrope. Cilj sastanka je razmjena mišljenja i dijalog o ekonomskim perspektivana regiona, ali i o projekcijama koje daje MMF.

Selimović na sastanku s visokim zvaničnicima Svjetske banke

Guvernerka Selimović je, tokom posjete Washingtonu održala sastanke s visokim zvaničnicima Svjetske banke, uključujući Antonellu Bassani, potpredsjednicu za region Evrope i Centralne Azije, te Eugena Rhuggenaatha, izvršnog direktora u Svjetskoj banci.

Razgovori su se fokusirali na aktuelna makroekonomska kretanja i očekivanja za naredni period, uz poseban naglasak na očuvanje monetarne stabilnosti. Guvernerka Selimović je istakla ključnu ulogu Centralne banke BiH u stabilizaciji ekonomije te je predstavila aktivnosti i planove za jačanje finansijskog sistema zemlje u nadolazećim godinama.

Jedan od najvažnijih susreta bio je s Jorge Familiarom, direktorom Finansijskog odjela i potpredsjednikom Svjetske banke, koji vodi program Partnerstva za savjetovanje i upravljanje rezervama (RAMP). CBBiH se u aprilu ove godine pridružila RAMP-u, čiji je zvanični početak bio krajem septembra, s ciljem unapređenja upravljanja deviznim rezervama. Članstvo u RAMP-u omogućava CBBiH pristup savjetodavnim uslugama, obukama uposlenika i upravljanju sredstvima, čime se Banka pridružuje globalnoj mreži od više od 70 javnih institucija. RAMP također podržava ciljeve održivog razvoja, uključujući kvalitetno obrazovanje kroz edukativne aktivnosti službenika CBBiH, ekonomski rast, klimatske akcije, jačanje institucija i partnerstva.

Familiar je iskazao zadovoljstvo poduzetnim aktivnostima, a razgovaralo se i o daljem unapređivanju aktivnosti u pravcu tematskih edukacija.

Guvernerka je zahvalila predstavnicima Svjetske banke na dosadašnjoj saradnji, naglasivši da su programi tehničke pomoći ove institucije bili od velike koristi za Centralnu banku BiH u procesu modernizacije platnih sistema i jačanja institucionalnih kapaciteta.

Ovi sastanci dodatno su ojačali saradnju između Centralne banke BiH i Svjetske banke, postavljajući temelje za buduće projekte koji će doprinijeti dugoročnom razvoju finansijskog sektora u BiH, navodi se u saopćenju Centralne banke BiH.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo