Dragnić je kazala da je jedan od razloga da podnese apelaciju bio osjećaj diskriminacije, ali i činjenica da je BiH jedna od malog broja zemalja koje su se odlučile za ovakvu mjeru.
- Od početka krize sam poštovala sve preporuke: fizičku distancu, ličnu zaštitu, ali sam čuvala naviku koju imam godinama, a to su šetnje od šest do osam kilometara dnevno. Ove šetnje su izuzetno značajne za moje zdravlje kao i za zdravlje svih ljudi u mojoj životnoj dobi. Pri tome, jasno je da se mnoge osobe kojima nije zabranjeno kretanje ne pridržavaju velikog dijela preporuka Kriznog štaba bez ikakvih posljedica - ocijenila je.
Naglasila je da je zadovoljna Odlukom u dijelu zaključka da su prekršena ljudska prava osoba starijih od 65 i mlađih od 18 godina, kao i da ne postoji proporcionalnost ove mjere i javnog interesa.
- Nisam ni očekivala da naredba bude ukinuta, ali se nadam da će Krizni štab u postupanju po Odluci Ustavnog suda naći humaniji način sprečavanja širenja virusa među starijom populacijom ali i među mladima - dodala je.
Smatra da vlast u vanrednim okolnostima mora imati povjerenje u građane i njihovu odgovornost prema vlastitom zdravlju, ali zbog eventualnog nesavjesnog ponašanja pojedinaca, ne mogu se ukidati ljudska prava cijelim populacijskim skupinama.
U saopćenju Naše stranke podsjećaju da su i u Skupštini Kantona Sarajevo inicirali ublažavanje te mjere.
(Vijesti.ba / FENA)