20.04.2020 / 09:01 KORONAVIRUS - Nije štedio riječi

Njemački Bild napao kineskog predsjednika Xi Jinpinga

Njemački Bild napao kineskog predsjednika Xi Jinpinga
Foto: Agencije / Vijesti.ba
Julian Reichelt, glavni urednik visokotiražnih njemačkih novina Bild, optužio je kineskog predsjednika Xija Jinpinga za skrivanje pravih informacija o koronavirusu, vladavinu putem nadzora te pokušaje Kine da ojača svoju ekonomsku moć na temeljima razrušene globalne ekonomije.

Brojne vlade su proteklih dana optužile Kinu za skrivanje informacija i stvarnog broja preminulih od koronavirusa, tvrdeći da je takva politika pomogla širenju pandemije diljem globusa. Tako je Velika Britanija poručila Pekingu da nema “jednostavnog povratka na staro” te da bi međunarodna zajednica trebala tražiti odgovore na brojna pitanja vezana za kinesko upravljanje krizom. Francuski predsjednik, Emmanuel Macron je ustvrdio kako “očito ima stvari koje su se dogodile, a koje nisu poznate” te da je “naivno” tvrditi da je kinesko upravljanje bolje nego u drugim državama.

Sve su glasniji pozivi i na oprez u ekonomskom smislu, jer mnogi strahuju da će kineske kompanije preuzeti oslabljene kompanije diljem svijeta. Na tome se tragu kritičarima pridružio i glavni urednik Bilda, jednog od najtiražnijih njemačkih listova, Julian Reichelt.

Na prilično oštru reakciju ga je ponukalo otvoreno pismo kineske ambasade u Berlinu, koje je na njegovu adresu stiglo nakon što je u Bildu osvanulo pitanje bi li Kina trebala platiti ekonomsku štetu nastalu posljedicama pandemije koronavirusa. U svom odgovoru, Reichelt kroz pet tačaka secira i napada službeni Peking, ne štedeći ni kinesku vrhušku, unatoč tome što je njegov istup naslovljen s “dragi predsjedniče Xi Jinping“.

“Vaša ambasada mi govori da se ne pridržavam ‘tradicionalnog prijateljstva naših naroda’. Pretpostavljam da velikim ‘prijateljstvom’ smatrate to da sada velikodušno šaljete maske po svijetu. To nije prijateljstvo, ja bih to nazvao imperijalizmom skrivenim iza smiješka – trojanskim konjem. Vi planirate ojačati Kinu putem kuge koju ste izvezli. Nećete uspjeti. Korona će biti vaš politički kraj, prije ili kasnije”, furiozan je Reichelt.

Direktan napad na Xi Jinpinga

Urednik se okomio i na samog Xija, optužujući ga da “vlada putem nadzora” te da su zbog toga u Kini uskraćene mnoge slobode. Istaknuo je da država koja nije slobodna ne može biti kreativna ni inventivna.

“Vi ne biste bili predsjednik bez nadzora. Motrite sve, svakog građanina, ali odbijate motriti zaražene tržnice u vašoj zemlji. Zatvarate svake novine i svaki portal koji je kritičan prema vašoj vlasti, ali ne i štandove na kojima se prodaje juha od šišmiša. Vi ne samo da nadzirete svoj narod, vi ga ugrožavate – a uz njega i ostatak svijeta. Iz tog ste razloga vašu zemlju učinili svjetskim prvakom u krađi intelektualnog vlasništva. Kina se obogaćuje na tuđim izumima, umjesto da dolazi do vlastitih. Razlog zašto Kina nema izuma je to da ne dopuštate mladim ljudima da slobodno razmišljaju. Najveći kineski izvozni hit (koji nitko nije želio, ali koji se proširio bez obzira na to po svijetu) je koronavirus”, poručio je Reichelt.

Glavni urednik Bilda uvjeren je da su kineska vlada i znanstvenici znali koliko je koronavirus zarazan, ali su to skrili od ostatka svijeta. Kao primjer uzeo je navode Washington Posta u kojima se spominje kako su laboratoriji u Wuhanu istraživali koronavirus kod šišmiša bez poštivanja sigurnosnih standarda.

“Vaši stručnjaci nisu odgovorili kad su zapadnjački istraživači htjeli doznati što se događa u Wuhanu. Bili ste preponosni da biste rekli istinu koju ste smatrali nacionalnom sramotom. Zašto vaši toksični laboratoriji nisu sigurni kao vaši zatvori za političke zatvorenike? Biste li htjeli to objasniti ožalošćenim udovicama, kćerima, sinovima, muževima, roditeljima žrtvama koronavirusa diljem svijeta?” upitao je Reichelt kineskog predsjednika.

Na kraju je Xiju poručio da mu građani Kine šapuću iza leđa: “Vaša moć se urušava. Stvorili ste tajnovitu, netransparentnu Kinu. Prije koronavirusa Kina je bila poznata kao država nadzora. Sada je Kina poznata kao država nadzora koja je svijet inficirala sa smrtonosnom bolesti. To je vaše političko nasljeđe”.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo