19.03.2020 / 12:36 KORONAVIRUS - Epidemiolog Zoran Radovanović

Proljeće naredne godine razuman rok da se izborimo sa korona virusom

Proljeće naredne godine razuman rok da se izborimo sa korona virusom
Zoran Radovanović / Vijesti.ba
Epidemiolog i redovni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu Zoran Radovanović ocijenio je da su potrebne dvije do tri sezone bi se zarazna bolest poput korona virusa "ukrotila" u jednoj sredini ...

... i da mu proljeće naredne godine zvuči kao razumna procjena roka u kojem bi društvo moglo da se izbori sa tim virusom.

U intervjuu za list Nedeljnik, Radovanović je rekao da će se u tom periodu zaraziti veliki broj građana Srbije, ali da još nije poznato koliki procenat njih će imati nevidljivu, odnosno toliko blagu infekciju bez simptoma da neće ni potražiti pomoć ljekara.

"Među građanima koji dobiju temperaturu i počnu suho da kašlju, uz druge prateće simptome poput malaksalosti, jedna petina će biti dovoljno ozbiljno bolesna da za njih dolazi u obzir bolničko liječenje, a od tih - četvrtina će biti upućena na respirator. Uz svu nezahvalnost prognoziranja, to bi značilo da će možda za 5.000 do 10.000 građana život zavisiti od 'vještačkih pluća'. Upravo zato se insistira na razvlačenju epidemijske krive", rekao je on.

Radovanović je dodao da prema kineskom iskustvu, odojčad i djeca do devet godina ne umiru od korona virusa, dok je u populaciji do 40 godina smrtnost oko 0,2 odsto, odnosno umire jedan od 500 bolesnika. Za građane koji imaju 80 godina, taj broj se penje na oko 15 odsto.

"Rizik oboljevanja je praktično isti među muškarcima i ženama, ali žene imaju veću šansu da prežive bolest ako se zaraze. Kineski izvori ukazuju na stope umiranja od 2,8 odsto za muškarce i 1,7 odsto za žene", rekao je on i dodao da nema naznaka da bi infekcija, ako se preživi, ostavila trajne posljedice.

On je rekao da i djecu taj virus pogađa sa sličnom učestalošću kao i odrasle a da je jedina razlika u tome što kod njih zaraza često prođe blago ili čak neprimijetno.

"Prestanak rada škola ima smisla samo u sklopu drugih mjera koje neće dozvoliti da se omladina masovno okuplja po kladionicama i kafićima. Međutim, za rast i razvoj je neophodna fizička aktivnost, a za mentalno zdravlje i druženje, ali uz potrebne mjere opreza. Dakle, park - da. Prepunjeni prostori, bilo u zatvorenom ili na otvorenom - ne", rekao je on.

Epidemiolog je rekao da je veoma važno da ljudi održavaju razmak od bar jednog metra, da izbjegavaju osobe koje kašlju i kijaju, a da podjednak značaj ima pranje ruku.

"Rukovanje valja zamijeniti naklonom ili sličnim učtivim gestom druželjubivosti. Ni zagađene predmete, ako se ne mora, ne treba dodirivati. Ovo, naravno, ne znači da se odbije kusur ili da se ne dodiruje šipka u autobusu pa da se padne i polome kosti", rekao je on.

Radovanović je rekao da ima veliko uvažavanje za epidemiologe i infektologe u Srbiji, ali da ih žali zbog okolnosti u kojima rade.

"Vjerujem u naše zdravstvene radnike ali ne i u zdravstveni sistem, na način kako je ustrojen i kako funkcioniše", rekao je on.


(Vijesti.ba / BETA)

Izdvajamo