21.02.2020 / 08:02 BiH - Mostar

Skupština Aluminija danas o sumnjivoj ponudi Abraham grupe

Skupština Aluminija danas o sumnjivoj ponudi Abraham grupe
Aluminij / Vijesti.ba
Danas u podne Skupština dioničara mostarskog Aluminija odlučivat će o ponudi kinesko-izraelskog konzorcija Abraham Group o dugogodišnjem zakupu. Kako su potvrdili iz Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, njihov opunomoćenik Stipo Buljan ...

... će zatražiti odbijanje ugovora zbog deset pogrešaka u ponuđenom ugovoru, ali će biti omogućen nastavak rada s Abraham Group da do ugovora ipak dođe.

Vlada Federacije BiH i mali dioničari imaju vlasništvo od po 44 posto, a Vlada Republike Hrvatske preostalih 12 posto.

Kako ističe federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić, u ugovoru koji su im dostavili iz pravne službe ima deset pogrešaka ili nejasnoća koje dovode u pitanje realizaciju ugovora.
To je, primjerice, pogrešno navedeno ime pravnog subjekta, stoga će opunomoćenik Vlade Federacije danas zatražiti od Skupštine dioničara da odbiju ponudu ovoga puta.

“Prema ovom ugovoru koji je ispred mene, nažalost, to se neće desiti. Nama je prvenstveno cilj da partner koji bude došao garantuje kroz svoj budući rad da će sačuvati radna mjesta, da potkuje to određenim garancijama, a ne da potpisnik ugovora bude poduzeće koje, prema mojim saznanjima, nije još ni registrovano u Poreznoj upravi niti ima račun u banci. Potrebno je vratiti se unazad, napraviti određene korekcije, uskladiti sa zakonom i dostaviti na razmatranje i Vlada će tada sigurno dati zeleno svjetlo”, rekao je Džindić.

Zakonom propisani rok za ispravljanje ugovora je 60 dana prije nove ponude, ali federalna ministrica financija Jelka Miličević je zatražila skraćenje tog roka, s čime su se svi ministri jednoglasno složili. Tako strane u pregovorima imaju 30 dana za isspravljanje nejasnoća, prenosi BHRT.

“Ovdje nije niko protiv toga da se spasi Aluminij, nije niko protiv toga da se pokrene postepeno proizvodnja. Ne možemo govoriti o automatskom pokretanju i da se odmah zaposli 900 ljudi, jasno su ovdje kroz planove obrazložene faze, ljevaonica, potom anode, potom dalje elektrolize. Saglasni smo s tim oblikom, ali to ima svoju proceduru. Objasnili smo šta nije dobro u ugovoru. Dakle, Nadzorni odbor daje saglasnost za jednu kompaniju, a u ugovoru je sasvim druga, koja, prema mojim saznanjima, još nije registrovana”, objasnio je ministar Džindić.

Kao druga solucija moguće je i preglasavanje Vlade Federacije BiH, budući da njezinih 44 posto udjela u vlasništvu ne jamči većinsko odlučivanje. Također 44 posto imaju i mali dioničari te 12 posto Vlada Republike Hrvatske, no ovaj ishod ipak je nešto manje vjerojatan.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo