20.08.2025 / 14:50 Svijet - Kratko saopćenje

Putin iznio procjenu samita na Aljasci, detalje otkrio Erdoganu

Putin iznio procjenu samita na Aljasci, detalje otkrio Erdoganu
Foto: Agencije
Predsjednik Rusije Vladimir Putin je u telefonskom razgovoru sa turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom podijelio svoju procjenu nedavnog samita Rusije i Sjedinjenih Američkih Država na Aljasci, saopćila je pres-služba Kremlja, javlja TASS.

"U telefonskom razgovoru s predsjednikom Turske Recepom Tayyipom Erdoganom, predsjednik Rusije Vladimir Putin iznio je svoju procjenu samita Rusija-SAD održanog u Anchorageu", navodi se u kratkom saopćenju, pa je tako ostala nepoznanica kakvo je viđenje sastanka Erdoganu iznio ruski predsjednik.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin i predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump održali su sastanak u vojnoj bazi Joint Base Elmendorf-Richardson na Aljasci 15. augusta.

Sastanak je trajao oko tri sata, uključujući i razgovor nasamo u limuzini američkog predsjednika na putu ka mjestu održavanja samita, te zatvoreni sastanak kojem su prisustvovala po dva člana delegacija sa obje strane. Rusiju su predstavljali pomoćnik Kremlja Jurij Ušakov i ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, dok su Sjedinjene Države predstavljali državni sekretar i specijalni predsjednički izaslanik Steve Witkoff.

Putin je nakon razgovora izjavio za medije da su se strane fokusirale na rješavanje sukoba u Ukrajini. Ruski lider je također pozvao na okretanje nove stranice u bilateralnim odnosima i povratak saradnji. Putin je pozvao Trumpa da posjeti Moskvu.
Američki predsjednik je, s druge strane, ukazao na napredak u pregovorima, ali je naglasio da strane nisu uspjele postići dogovor o svim pitanjima.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo