19.07.2025 / 14:25 Svijet - Jedini spas

Najveće banke u Rusiji traže državnu pomoć: Uništena ekonomija, dugovi rastu

Najveće banke u Rusiji traže državnu pomoć: Uništena ekonomija, dugovi rastu
Foto: Arhiv

Ruske banke navodno pokušavaju da dogovore finansijsku pomoć sa vlastima u Moskvi, jer sve veći broj dužnika ne može da otplaćuje kredite – što je jasan znak da rat ostavlja ozbiljne posljedice po ekonomiju zemlje.

Prema pisanju Bloomberg Newsa, najmanje tri najveće banke u zemlji traže spas od države, što predstavlja najnoviji indikator velikih finansijskih problema izazvanih invazijom na Ukrajinu.

Navodno su državni zvaničnici naredili bankama da ne objavljuju tačan iznos loših kredita, već da „kreativno“ urede svoje knjige kako bi prikazale zdraviju sliku stanja. Ipak, ovakva taktika može samo kratkoročno ublažiti probleme, pa državna intervencija postaje sve izvjesnija.

Putinov rat u Ukrajini Rusiju skupo košta. Na snazi su oštre sankcije Zapada, zemlja se suočava s gubitkom radne snage zbog mobilizacije i masovnog odlaska ljudi u inostranstvo, a dodatni udar dolazi zbog pada cijena nafte – glavnog izvora prihoda za rusku državu.

Ruska ekonomija je prošle godine zabilježila rast od 4,3 posto, ali samo zato što država masovno usmjerava sredstva u ratnu industriju. Danas svaka treća rublja iz državnog budžeta odlazi na vojsku, prenosi Investitor me.

S druge strane, privatni sektor je ozbiljno pogođen. Indeks menadžera nabavke – ključni pokazatelj aktivnosti privatnog sektora – pao je na najniži nivo od početka rata, što ukazuje na pad poslovne dinamike.

Predviđa se da će ove godine doći do naglog usporavanja ekonomskog rasta. Analitičari Goldman Sachsa očekuju da će BDP porasti svega 0,5 posto – uprkos enormnim vojnim izdacima.

Cijene hrane naglo rastu, a manjak radne snage dodatno podstiče inflaciju, koja je dostigla dvocifrene vrijednosti. Građani jedva uspijevaju da kupe osnovne životne namirnice – čak je i krompir postao deficitaran.

Centralna banka teško održava kontrolu nad situacijom, i pored rekordnih kamatnih stopa od 20 posto. Istovremeno, državni budžet je opterećen zbog velikih bonusa i visokih plata koje se isplaćuju vojnicima – mjera koja privremeno ublažava socijalne tenzije među porodicama vojnika, ali pogoršava ukupne finansije.

Prihodi od izvoza nafte pali su za trećinu u odnosu na prošlu godinu, jer je cijena barela sirove nafte na svjetskom tržištu – koje više nije u potpunosti dostupno Rusiji – pala sa 85 dolara na svega 67 dolara.

Goldman Sachs predviđa i da bi rublja mogla deprecirati čak 30 odsto u odnosu na dolar tokom ove godine, što bi dodatno povećalo troškove uvoza i pojačalo inflatorne pritiske.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo