11.07.2025 / 23:12 Svijet - Do 2029. godine

Zastarjela mreža koči zelenu tranziciju: Bez 250 milijardi Evropa ostaje bez struje

Zastarjela mreža koči zelenu tranziciju: Bez 250 milijardi Evropa ostaje bez struje
Foto: Freepik/Ilustracija
Evropski operatori moraju u narednih pet godina osigurati 250 milijardi eura za ulaganja u elektroenergetske mreže kako bi one mogle pratiti povećanu potražnju i integraciju energije iz obnovljivih izvora, procijenila je konsultantska kompanija Boston Consulting Group (BCG).

Krajem aprila Španija i Portugal su zabilježili najteže prekide u snabdijevanju električnom energijom u historiji, a prošle sedmice bez struje su ostali i stanovnici velikih dijelova Češke.

Poremećaji u snabdijevanju otvorili su pitanja o otpornosti evropskog elektroenergetskog sistema.

Evropa se sve više oslanja na električnu energiju, i to u uslovima povećane potražnje od strane data centara i centara za vještačku inteligenciju. Kompanije istovremeno pokušavaju u mrežu uključiti i struju iz obnovljivih izvora.

Zastarjela evropska infrastruktura teško se nosi sa takvim pritiskom i potrebno ju je u kratkom roku proširiti, i to više nego u protekla dva desetljeća, procjenjuju u BCG-u.

Grupa od 15 vodećih operatora trebalo bi do 2029. godine da udvostruči operativni novčani tok, na 120 milijardi eura, izračunali su u BCG-u.

Planirana kapitalna ulaganja trebala bi biti utrostručena, na 345 milijardi eura, utvrdili su stručnjaci BCG-a.

Budući da će u tom periodu morati isplatiti i dividende od 25 do 30 milijardi eura, to znači da će za ulaganja morati osigurati dodatnih 250 milijardi eura, i to kroz zaduživanje, prodaju akcija odnosno imovine ili smanjenje dividendi, napominju.

Operatori su pritom već zaduženi, a oni čijim se akcijama trguje na berzi suočavaju se sa žestokom konkurencijom u trci za kapitalom.

"Ako u kratkom roku ne pronađemo nova rješenja za finansiranje mrežne infrastrukture, Evropa bi mogla imati vrhunsku proizvodnju struje iz obnovljivih izvora koja neće moći doći do potrošača zato što mreža nije pratila taj trend“, upozorio je Tom Brijs, partner iz BCG-a i suosnivač izvještaja.

BCG-ov izvještaj temelji se na podacima za 15 najvećih evropskih operatora iz Španije, Francuske, Italije, Njemačke, Belgije, Nizozemske, Ujedinjenog Kraljevstva, Danske, Švedske i Norveške. Autori ne navode detalje o subvencijama koje pojedini operatori primaju, navodi Reuters.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo