02.07.2025 / 10:58 BiH - Godišnjica genocida

Izložba u sjedištu UN-a u New Yorku: Od riječi do nasilja – životi iza polja smrti

U sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku otvorena je snažna izložba koja prikazuje strahote genocida počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine.

Kroz fotografije običnih predmeta iz svakodnevnog života, izložba pripovijeda potresnu priču o životima koji su živjeli i izgubili se, porodicama koje su razdvojene, djeci koja su ostala bez roditelja i zajednici koju je tragedija zauvijek razorila.

Ova izložba jasno ukazuje na razorne posljedice govora mržnje i cijenu šutnje pred licem mržnje i nasilja.

Izložbu su organizovali Memorijalni centar Srebrenica-Potočari te Stalna misija Bosne i Hercegovine pri UN-u, uz podršku Ureda posebnog savjetnika UN-a za prevenciju genocida i Odjela UN-a za globalne komunikacije.

Izložba je postavljena u povodu Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici (11. juli).

Izložba će biti otvorena za posjetioce do 18. jula 2025. godine.

 

(Vijesti.ba)

Izdvajamo