Sastanku su prisustvovali ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, predstavnici UNDP-a, kao i predstavnici institucija čija je uloga presudna u digitalnoj transformaciji socijalnog sektora: Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova (FMUP), Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), Federalnog zavoda za zapošljavanje (FZZZ), Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja, Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (FZ MIOPIO), Finansijsko-informatičke agencije (FIA), Porezne uprave FBiH, te Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove.
Otvarajući sastanak, ministar Delić istaknuo je važnost uvezivanja podataka i digitalizacije u sistemu socijalne zaštite kao temelja za bolji, funkcionalniji javni aparat i kvalitetniju uslugu za građane.
“Danas govorimo o jednoj od najvažnijih reformi u oblasti socijalne zaštite u Federaciji BiH. Digitalizacija sistema isplata socijalnih davanja i uspostava centraliziranog informacionog sistema e-Award nezaobilazni su za osiguranje transparentnog, efikasnog i pravednog sistema koji zaista odgovara potrebama građana. Ovim projektom započinjemo širu reformu koja je prvi korak za izradu socijalne karte Federacije BiH, a čime građanima želimo omogućiti da svoja prava ostvaruju jednostavno, brzo i digitalno, bez nepotrebne birokratije i hodanja od šaltera do šaltera”, poručio je ministar.
Na sastanku su predstavljeni glavni izazovi trenutnog sistema, među kojima su fragmentiranost podataka, neefikasne procedure i ograničena mogućnost analize i kreiranja politika zasnovanih na stvarnim potrebama korisnika.
Kao odgovor na te izazove, Ministarstvo uz podršku UNDP-a razvija sveobuhvatan sistem e-Award koji će omogućiti uvezivanje svih institucija relevantnih za odlučivanje o socijalnim pravima kroz web aplikaciju, uspostavu web servisa za razmjenu podataka između nadležnih institucija, te ubrzan, sigurniji i pravedniji proces ostvarivanja prava na socijalna davanja.
Učesnici sastanka podržali su nastavak saradnje i ubrzanje aktivnosti na digitalizaciji, ističući važnost međuinstitucionalnog povezivanja i jasno definisanih procedura koje će omogućiti odgovornost svakoga aktera ponaosob, te jednaku dostupnost prava svim građanima, a na osnovu stvarnih i ažurnih podataka.
Na sastanku je istaknuto i da uporedo s razvijanjem softverskog rješenja, Ministarstvo rada i socijalne politike i radna grupa Vlade FBiH nastavljaju s intenzivnim radom na pripremi prednacrta Zakona o jedinstvenoj metodologiji za izradu socijalne karte, u skladu s Rješenjem Vlade FBiH, te se pozivaju svi partneri na zajednički angažman kako bi Federacija BiH dobila moderan, efikasan i inkluzivan sistem socijalne zaštite. Po mjeri svakog njenog građanina.
(Vijesti.ba)