Godišnja nagrada "Denis Mrnjavac" za promicanje tolerancije i nenasilja za 2024. godinu danas je u Sarajevu dodijeljena učenicima Daniju Husiću iz Centra za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu Sarajevo i Jeleni Tošić iz Poljoprivredne i medicinske škola Brčko distrikt BiH.
Posebna priznanja dodijeljena su i školama JU Centar za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu Sarajevo, a priznanje je uručeno profesorici Alma Genjac - Nakičević, te JU Poljoprivredna i medicinska škola Brčko distrikt BiH, čiji su nastavnici Rino Bušatlić i Emina Mislimović preuzeli priznanje.
Kako je rečeno, nagrađuju se škole koje svojim radom i podrškom doprinose afirmaciji vrijednosti tolerancije i nenasilja.
Na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Vijeće ministara BiH ranije je donijelo Odluku o dodjeli ove značajne nagrade, koja nosi ime tragično stradalog Denisa Mrnjavca, koja se dodjeljuje učenicima i obrazovnim ustanovama koje svojim djelovanjem doprinose razvoju kulture mira, razumijevanja i nenasilja.
Emotivnim riječima prisutnima se obratila majka tragično stradalog Denisa, Ana Mrnjavac, koja je kazala da je njen dječak, njen sin Denis Mrnjavac izgubio život na način kako nijedno dijete ne bi trebalo i kako nijedno dijete ne zaslužuje.
"U samo jednoj vožnji tramvajem ugašen je jedan mladi život na način kako niko ne bi trebao da osjeti niti doživi, niti jedan roditelj, niti jedno dijete. S njim su ugašeni ne samo njegov život, nego njegovi snovi, nadanja, planovi, uspjesi, a naš mir je nestao zauvijek. Bol koju nosim u sebi nema kraja. Ipak vjerujem, moram vjerovati da Denis nije otišao uzalud. Mislim da to pokazuje i ovaj dan i ova nagrada. Ona treba da podsjeća, da opominje, da mlade ljude ohrabri da nikada ne ušute pred nasiljem, da jedni drugima pružaju ruku, a ne šake, da pogledate oko sebe i budete upravo ono što je Denis bio - dobro dijete, brižno dijete, dobar prijatelj, neko ko vjeruje u pravdu i dobrotu", kazala je Ana Mrnjavac.
Dodala je da dana danas, kada se dodjeljuje ova nagrada, ona ne vidi samo uspomenu na Denisa:
"Vidim nadu, vidim djecu koja biraju put poštovanja, suosjećanja i ljubavi. Hvala vam što sve to činite u njegovo ime, jer on i dalje kroz vas živi. Sve ovo ne predstavlja samo bol, nego ukazuje na promjenu koja mnogo znači, ne samo meni, nego svim mladima ovog grada, ove države. Zato čuvajte i širite nenasilje i toleranciju, ljubav i sve što život čini lijepim i ispunjenim. Na taj način čuvate uspomenu na Denisa i činite upravo ono što bi on od vas očekivao", poručila je Ana Mrnjavac.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić istaknuo je značaj nagrade i poruku koju ona nosi.
"Nagrada 'Denis Mrnjavac' je simbol naše kolektivne odgovornosti da gradimo društvo u kojem se djeca osjećaju sigurno, uvaženo i poštovano. Dani i Jelena su pokazali da mladi ljudi mogu biti nosioci promjena, ambasadori mira i uzori svojim vršnjacima", kazao je ministar Hurtić.
Dodao je da je javni poziv za dodjelu nagrade za 2025. godinu otvoren, te je pozvao sve osnovne i srednje škole, kao i učenike, da se prijave.
"Osim skulpture i priznanja koje dodjeljujemo, planiramo uvesti i novčanu nagradu u iznosu od 1.500 KM za svakog nagrađenog učenika, kao dodatnu podršku njihovom daljem obrazovanju i razvoj", kazao je ministar Hurtić.
Skulptor Adis Elias Fejzić je kazao da ne može reći da je sretan što je njegovo rješenje postalo zvanična inkarnacija, fizička inkarnacija ove nagrade.
"Zapravo, vrlo sam tužan, ali u isto vrijeme ipak počastvovan što sam potpisan kao autor ovakve nagrade posvećene, tada dječaku koji je sada mogao biti čovjek i ko zna kakav važan dio našeg društva", naveo je Fejzić.
Dodao je da nagradu u fizičkom smislu čine metal i drvo. Taj metal je utisnut u to drvo simbolizirajući nasilje koje je počinjeno, kojim je izgubljen jedan život. U isto vrijeme taj metal simbolizira sunce, s druge strane, a u isto vrijeme kada se gleda izbliza on zrcali ono što se dešava ispred njega.
"U susretu bilo koga od nas s ovom nagradom, možemo da vidimo nešto od svog lica u toj refleksiji, što nas podsjeća na društvo, situaciju i okvire u kojima živimo. Zapravo, u ovom kontekstu trebalo bi da bude metafora ili simbol da malo bolje pogledamo gdje živimo i da malo bolje pogledamo sami u sebe, da vidimo možemo li postati bolji", istaknuo je Fejzić.
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH nastavit će s promoviranjem vrijednosti mira, nenasilja i ljudskih prava, posebno među mladima, kao temelja za izgradnju stabilnog i pravednog društva, poručili su iz Ministarstva.
(Vijesti.ba)