Bokserka iz Bratunca, Sara Ćirković, sinoć je u Banjaluci ostvarila najveći uspjeh u svojoj karijeri, osvojivši titulu profesionalne šampionke svijeta u kategoriji do 53.5 kilograma u organizaciji IBA (International Boxing Association).
Svoj impresivan uspjeh ostvarila je u sportskoj dvorani "Borik" tokom manifestacije IBA "Noć šampiona", gdje je u meču za prestižnu titulu jednoglasnom odlukom sudija pobijedila Francuskinju Roman Mulai. Ova pobjeda dodatno je obogatila mladu, ali već izuzetno uspješnu karijeru Sare Ćirković.
Za Saru je ovo bila prva profesionalna borba, a dvadesetogodišnja bokserka iz Bratunca već je aktuelna evropska šampionka (seniorska i do 22 godine), dok je na Svjetskom prvenstvu 2025. godine osvojila treće mjesto.
Iako bi ovo bila prekrasna sportska priča iz Bosne i Hercegovine, nažalost, političke okolnosti su zasjenile njen uspjeh. Naime, prisustvo Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, u ringu nakon Sarine pobjede, izazvalo je kontroverze. Dodik je iskoristio priliku da obgrli Saru zastavom RS i uručio joj šampionski pojas, uz poruku na društvenoj mreži X: „Ovom velikom pobjedom, koju je ostvarila u Banjaluci, Sara Ćirković je potvrdila da je velika šampionka na ponos Republike Srpske i Srbije. Od početka karijere bio sam uz Saru, vjerujući u njen uspjeh.“
Pored Dodika, u ringu je bio i kontroverzni iguman pravoslavnog manastira Karno kod Srebrenice, Luka Babić. Babić je poznat po svojim nacionalističkim i revizionističkim stavovima koji dodatno pogoršavaju međuljudske odnose u Srebrenici. On je bio domaćin četničkog i proruskog skupa u manastiru Karno tokom obilježavanja pravoslavne Nove godine u januaru 2022. godine, a prošle godine je proširio crkvenu zemlju dodajući pravoslavne nadgrobne spomenike uz Memorijalni centar Kragljivode.
Babić je, također, prošle godine kupio parcelu i ruševni objekat pošte u Kragljivodama, gdje je samoinicijativno započeo izgradnju crkve na temeljima stare pošte. Iako broj pravoslavnih vjernika u tom području nije velik, a Kragljivode su uglavnom naseljene Bošnjacima, Babićeve inicijative u ovom kontekstu izazivaju dodatne političke tenzije.
Tako se na još jedan način politika uplela u sport i okitila uspjesima talentiranih sportista.
Sijačima mržnje i bjeguncima od pravosuđa nije mjesto na sportskim takmičenjima, gdje svoje zlonamjerne ideje pokušavaju prikriti krinkom podrške sportu.
Također, ne može se zamjeriti organizaciji IBA koja je dopustila prisustvo kontraverzni likovima, jer iako su međunarodna organizacija nije na njima da sprovode zakon, nego na institucijama BiH.
(Vijesti.ba)