Pierre-Édouard Stérin, francuski milijarder koji se nada da će iskoristiti svoju financijsku moć kako bi oblikovao francusku politiku prema svojim konzervativnim idealima, postao je značajna figura u rastućem političkom pomaku udesno.
Njegovo ime postalo je poznato javnosti nakon otkrića o njegovim investicijama i ambicijama u političkoj areni, koje uključuju i stvaranje političke elite koja bi „obnovila veličinu Francuske“.
Iako je Stérin, koji se opisuje kao biznismen i porezni izgnanik, uglavnom izbjegavao medije, njegov projekt, nazvan Périclès, postao je poznat prošle godine nakon što su novine L’Humanité objavile interni izvještaj o njegovim ciljevima. Ti dokumenti su razotkrili njegovu namjeru da finansira razne projekte kako bi podržao desničarske snage i političke kandidate, a najistaknutiji dio njegove ideologije uključuje borbu protiv „glavnih zala zemlje“ poput socijalizma, wokizma, islamizma i imigracije, piše Politico.
Stérin se, međutim, distancira od konkretne podrške stranci Marine Le Pen, Nacionalnoj skupštini, iako priznaje da bi, između te stranke i krajnje ljevice, njegov glas bio lako donesen. Naglašava da njegov politički plan nije nužno usmjeren na podršku jednoj političkoj opciji, već se fokusira na stvaranje prostora za desničarsku ideologiju u Francuskoj.
Stérinov angažman je, prema njegovim riječima, nezavisan od njegovih poslovnih aktivnosti, ali njegovo finansijsko ulaganje u političke projekte podsjeća na američke milijardere koji su imali utjecaja na političke tokove u Sjedinjenim Američkim Državama, poput Donalda Trumpa. Iako je francuska politika poznata po strogom odvojenu novca i politike, Stérinov projekat izaziva pažnju zbog svoje velike investicije u političku klasu.
François Durvye, ključna figura u Stérinovim poslovima, insistira da se njegovi politički angažmani ne prepliću sa poslovnim, iako se povezuje s Marine Le Pen i njenim saradnicima. Ovaj odnos između Stérina, Durvyea i političkih figura desnice u Francuskoj postavlja ozbiljna pitanja o granicama između politike i kapitala u zemlji koja je poznata po strogim zakonima o političkom finansiranju.
Dok se krajnja desnica u Francuskoj sve više približava vlasti, Stérin i njegovi saradnici, svjesni političkog haosa, obećavaju da će, kroz projekt Périclès, pokušati ostvariti uticaj na politički sistem zemlje. Ovaj poduhvat naglašava značaj novca u oblikovanju politike i postavlja pitanje da li će Francuska promijeniti svoje tradicije kada je u pitanju mješavina kapitala i vlasti.
(Vijesti.ba)