28.04.2025 / 12:54 BiH - Sarajevo

Dani vakufa: Počeo trodnevni regionalni forum o vakufima "Iskustva, strategije, održivost"

U okviru manifestacije "Dani vakufa u BiH" u Sarajevu je danas počeo trodnevni regionalni forum o vakufima "Iskustva, strategije, održivost".

Forum organizuje Vakufska direkcija Islamske zajednice u Bosni Hercegovini, u saradnji s Islamskom razvojnom bankom (IsDB).

Prvom danu foruma je prisustvovao zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Enes Ljevaković, koji je podsjetio na značaj naučno utemeljenog govora o vakufu.

– Vakuf je živa materija, budući da se društvo, ekonomski i društveni odnosi stalno mijenjaju i evoluiraju. U tom smislu, postoji potreba za novim rješenjima za pitanja i probleme koji se u ovom trenutku javljaju kada je riječ o upravljanju vakufskom imovinom – istakao je dr. Ljevaković, prenosi Preporod.info.



Osvrnuo se i na samu manifestaciju "Dani vakufa u BiH", uz poruku da se njom nastoji skrenuti pažnja javnosti na ulogu vakufa za razvoj i napredak društvene zajednice.

– Sve ćemo se više oslanjati na vakufe koji donose određene prihode od kojih će se finansirati, prije svega, naše odgojno-obrazovne ustanove, a potom i druge vjerske aktivnosti. Na taj način treba razumijevati i manifestaciju "Dani vakufa u BiH", koja je već postala tradicionalna, a iz godine u godinu polučuje sve bolje i kvalitetnije rezultate – poručio je dr. Ljevaković.

Direktor Vakufske direkcije hafiz dr. Senaid Zajimović podsjetio je da su naučni skupovi i konferencije, već tradicionalno, dio svake manifestacije "Dani vakufa u BiH", čime se jednim akademskim jezikom govori o različitim aspektima vakufa danas.

Konkretno, današnji simpozij tretirat će određena pitanja koja su značajna za vakufe i vakufsku imovinu islamskih zajednica zemalja Balkana.

– Zašto smo pozvali upravo te predstavnike? Zato što imamo mnogo zajedničkih pitanja, riješenih i neriješenih. U ova tri dana, prije svega, želimo razmijeniti iskustva s našim prijateljima iz Bugarske, Rumunije, Kosova, Makedonije, Turske, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore i drugih zemalja. Ukupno je 10 zemalja pozvano na ovaj skup, uz Tursku koja nas inače okuplja na jednom mjestu – rekao je dr. Zajimović.



Podsjetio je da je ovaj skup na specifičan način usmjeren prema budućnosti, jer je važno učiti iz iskustva zemalja koje su već donijele zakon o restituciji, čime su pokazale da je moguće ispraviti historijsku nepravdu.

– Kosovo, Albanija i mi još nismo donijeli takav zakon, ali želimo svakako čuti iskustvo naših prijatelja iz zemalja u kojima se on već implementira. Iz tog iskustva trebamo učiti šta je potrebno da, kao država i Islamska zajednica, uradimo po ovom pitanju – istakao je dr. Zajimović.

Također je podsjetio da razmjena iskustava na ovom forumu može doprinijeti tome da aktivnosti koje islamske zajednice s ovih prostora realizuju u okviru svoje misije budu finansirane iz vakufskih sredstava.

U ime Islamske razvojne banke, ovom je prilikom  govorio Abdelhakim Yessouf, koji je istakao da vakuf treba razumijevati u svjetlu svega što je značio u ranijim vremenima, kako bi se osvijestio njegov značaj za aktuelni trenutak.



– Nadam se da ćemo sarađivati po pitanjima razvoja vakufa, tako da će to doprinijeti razvoju islamskog društva. U prošlosti, vakuf je dao doprinos sveobuhvatnom razvoju islamskih zajednica te je bio jedan od važnih stubova za vitalne društvene projekte – rekao je Yessouf.

Istakao je da je vakuf neodvojiv od ulaganja u znanje, zdravstvenu zaštitu i socijalnu jednakost te da je zbog toga važno posmatrati njegovu ulogu u sadašnjosti.

– U današnjem vremenu raste potreba za onim što zovemo samoodrživost. U tom smislu, vakuf postaje jedno strateško sredstvo za ukupni razvoj društva. Zbog toga mu treba vratiti njegovu civilizacijsku ulogu i koristiti ga za sveobuhvatni razvoj društva u duhu solidarnosti, međusobnog pomaganja i opće brige – poručio je Yessouf.

Prvi dan foruma završit će panel-diskusijom o upravljanju, održivosti i uspiješnim modelima vakufa u praksi Bugarske, Srbije, Turske, Slovenije i Bosne i Hercegovine.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo