Među 21 učesnikom štafetnog maratona je pet djevojaka i 16 mladića a svi nose majice s porukom "Nobelovci trče počasni krug".
Studenti iz Srbije krenuli u štafetni maraton do Brisela
— Radio Slobodna Evropa (@RSE_Balkan) April 25, 2025
Više: https://t.co/MSa0COzbCc pic.twitter.com/bD792P7nMu
Studente maratonce jutros su u Beogradu ispratili srbijanski studenti koji jedanaesti dan blokiraju Radio-televiziju Srbije (RTS) a maratonom do Bruxellesa namjeravaju upoznati međunarodnu javnost s društvenom i političkom krizom koja potresa Srbiju više od četiri mjeseca.
Trčat će rutu Novi Sad, Osijek, Virovitica, Varaždin, Graz, Oberpullendorf, Beč, Seitensteten, Salzburg, München, Ulm, Stuttgart, Strasbourg, Metz, Luxembourg i Liège, a u Bruxelles bi trebali stići 11. maja na zasjedanje Evropskog parlamenta na kojem bi trebalo biti usvojen izvještaj o Srbiji.
Šest zemalja, 17 dana trčanja i 1933 kilometara – studenti krenuli do Brisela https://t.co/6XwJyBs7H6 pic.twitter.com/SYTsR79cr2
— BBC NEWS na srpskom (@bbcnasrpskom) April 25, 2025
U Srbiji su nakon pada nadstrešnice 1. novembra prošle godine pokrenuti protuvladine demonstracije, a studenti koje podržava 60 posto građana od vlasti traže kaznenu i političku odgovornost za novosadsku tragediju i zahtijevaju borbu protiv korupcije i nezavisno djelovanje institucija.
Do Bruxellesa će trčati 21 student, iako je prvobitno planirano da 16 studenata trči kroz šest zemlja kako bi i na taj način simbolično odali počast poginulima u padu nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu.
Ispred Železničke stanice u Novom Sadu, naši nobelovci trkači krenuli put Brisela dug 2000km, ideja je da do 12.maja stignu na zasedanje
— Shonetin (@kaonikotinn) April 25, 2025
Neka Vam je srećan put, mi smo tu da vas pratimo i podržimo
Samo polako i pumpamo do pobede, slobode i pravde pic.twitter.com/kGHbtKS4nq
Istovremeno, studenti i građani nastavili su u petak blokadu RTS-a uprkos obećanjima vlasti Srbije koja je najavila pokretanje postupka za izbor novih članova Vijeća Regulatorne agencije za elektroničke medije (REM) što je ujedno i studentski zahtjev.
Srbijanska vlast, pod čijim je utjecajem ili kontrolom većina novina i televizija s nacionalnim opsegom, studentske proteste naziva "obojenom revolucijom" i pokušava razjediniti studente koji već dulje od četiri mjeseca blokiraju više od 60 fakulteta četiri državna univerziteta.
(Vijesti.ba / FENA)