Naučni simpozij sa međunarodnim učešćem "Perinatologija kroz teoriju i praksu" održava se u Sarajevu od 24. do 26. aprila, u organizaciji Udruženja za perinatalnu medicinu u BiH i uz podršku Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Simpozijum je okupio veliki broj stručnjaka iz Bosne i Hercegovine i regiona, a neke od tema su prenatalna dijagnostika, kongenitalne anomalije, infekcije u trudnoći i druge.
Predsjednica Organizacionog odbora Simpozijuma Sabina Terzić zahvalila je učesnicima na odzivu, te navela da ovaj naučni skup pruža odličnu priliku za uvezivanje perinatologa iz naše zemlje i regiona, ali je i najbolja motivacija za budući rad u ovako važnoj oblasti.
- Naša odgovornost kao perinatologa nije samo prepoznavanje i liječenje komplikacija, već i u prevenciji, u pružanju emocionalne i psihološke podrške porodicama kao i u unaprijeđenju rada u svakodnevnoj praksi, koji nam pomaže da smanjimo rizik za majke i novorođenčad - kazala je Terzić.
Prisutnima se u okviru ceremonije otvaranja obratila i predsjednica Udruženja perinatologa u Bosni i Hercegovini Vajdana Tomić ističući da je II Naučni simpozijum jedan od pet značajnih naučnih događaja u organizaciji Udruženja, koji okuplja struku i pruža mogućnost razmjene znanja i bogatih iskustava.
- Jedan od značajnijih oblika promocije izvrsnosti su upravo ovakvi naučni skupovi koji za cilj imaju postizanje dobre kliničke prakse, temeljene na dokazima, u svrhu najboljih mogućih ishoda za naše trudnice i njihovu novorođenčad. Vjerujem da smo opravdali osnovni cilj, gdje smo se na potpuno neprofitnoj osnovi uspjeli organizirati kao profesionalci, u prvom redu ginekolozi, subspecijalisti fetalne medicine i opstetricije, te potom pedijatri, subspecijalisti neonatologije u svrhu promocije naučne i stručne izvrsnosti - izjavila je Tomić, te zaželjela uspješan rad svim učesnicima.
Uime Organizacionog odbora sestrinskih sesija prisutnima se obratila Fahira Imamović, glavna sestra Porođajne sale sa puerperijom i neonatologijom Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCUS-a. Ona je naglasila da ove godine u ovom značajnom naučnom skupu po prvi put učestvuju i babice, što je od iznimnog značaja u jačanju i unaprijeđenju perinatalne njege jer babice i pedijatrijske sestre čine nezamjenjiv dio zdravstvenog tima.
- Posebu zahvalnost izražavam Organizacionom odboru koji je prepoznao značaj uloge babica i pedijatrijskih sestara. Ovo je veliki korak za unaprijeđenje naše struke, korak ka većem uvažavanju i boljoj vidljivosti onoga što svakodnevno radimo za žene, djecu ali i porodice - navela je Imamović.
Jedan od ključnih partnera u realizaciji II Naučnog simpozijuma je Agencija UN-a za seksualno i reproduktivno zdravlje, u čije ime se učesnicima obratila direktorica Regionalnog ureda za BiH, Albaniju, Srbiju, Kosovo i Sjevernu Makedoniju Justine Coulson. Coulson je pozdravila prisutne naglašavajući da, iako nije medicinske struke, dugi niz godina sarađuje sa velikim brojem ljekara i medicinskih sestara, te potpuno razumije neprocjenjivi značaj njihovog rada u očuvanju i unaprijeđenju zdravlja. Izrazila je posebnu zahvalnost Vajdani Tomić i Sabini Terzić na kontinuiranoj uspješnoj saradnji i pozivu na učešće u ovom značajnom naučnom skupu.
- Zdravlje majki je u središtu našeg rada, a imamo svoje urede u 150 zemalja širom svijeta. Naš cilj je omogućiti svim ženama pravo na reproduktivno zdravlje i visokokvalitetne usluge zdravstvene zaštite, bez obzira na to ko su, gdje žive i koliko novčanih sredstava imaju - kazala je Coulson.
V.d. generalne direktorice KCUS-a Hajrija Maksić pozdravila je prisutne naglašavajući da je zajednički cilj svih učesnika unaprijeđenje zdravlja majki i novorođenčadi. Istakla je da su savremeni perinatološki izazovi vrlo složeni, ali su ujedno izazov i inspiracija u smislu boljeg usavršavanja, uvezivanja i komunikacije, regionalne saradnje i multidisciplinarnog rada.
- Zadovoljstvo mi je istaći da sam kao neonatolog značajan dio svoje karijere provela u porođajnim salama. Ginekologija i Pedijatrija su oblasti medicine usko povezane u određenim segmentima, te je s toga organizacija zajedničkih edukativnih i stručnih programa od velikog značaja za unaprijeđenje rada i bolje međusobno uvezivanje ljekara i medicinskog osoblja. Svim učesnicima želim mnogo uspjeha u radu i ugodan boravak u Sarajevu - izjavila je Maksić.
Ceremoniji otvaranja Simpozijuma prisustvovao je i ministar zdravstva KS Enis Hasanović naglašavajući da su znanja i vještine presudne u pravilnom očuvanju zdravlja majki i novorođenčadi, a da su ovakvi naučni i stručni skupovi najefikasniji način povezivanja struke, razmjene znanja i unaprijeđenja rada.
- Upućujem iskrene čestitke Organizacionom odboru koji je okupio ovoliki broj predstavnika zdravstvenih ustanova i stručnjaka iz cijele Bosne i Hercegovine. Posebne čestitke upućujem Vajdani Tomić koja predano radi na unaprijeđenju perinatologije u našoj zemlji, dugi niz godina, na čije insistiranje je Sarajevo domaćin II Naučnog simpozijuma Perinatologija kroz teoriju i praksu. Ovakvi skupovi su zapravo najbolja poveznica teorije i prakse, odnosno onoga o čemu učimo i što svakodnevno radimo i primjenjujemo u praksi, jer na ovakvim skupovima imamo priliku voditi konstruktivne diskusije i zajedno rješavati sve moguće nedoumice s kojima se susrećemo u radu. Ostajemo i dalje otvoreni za nova saznanja i iskustva, te ćemo u tom smsislu nastaviti podržavati sve naučne projekte od značaja za jačanje zdravstvenog sistema u Kantonu Sarajevo - poručio je ministar Hasanović.
Fatima Gavrankapetanović Smailbegović zahvalila je učesnicima na značajnom odzivu i podršci u realizaciji ovog bitnog naučnog i stručnog događaja, te zvanično otvorila II Naučni simpozijum.
- Ovo je prilika da razvijemo znanja, iskustva i ideje, te dodatno osnažimo saradnju između grana medicine koje su od suštinskog značaja za najranije faze ljudskog života, od intrauterinog perioda pa do ranoga djetinjstva. Posebno se zahvaljujem svim predavačima koji će sa nama podijeliti bogata znanja i iskustva - kazala je Gavrankapetanović Smailbegović.
Ovogodišnji Simpozijum okupio je više od 300 učesnika, koji će osim stručnih predavanja u okviru radionica imati priliku vježbati i praktične vještine, saopćeno je iz KCUS-a.
(Vijesti.ba / FENA)