25.04.2025 / 11:33 BiH - Udruženje “Baby Steps”

Predstavljena inicijativa za pratnju na porodu kao ljudsko pravo

Predstavljena inicijativa za pratnju na porodu kao ljudsko pravo
Foto: Arhiv

Udruženje “Baby Steps” predstavilo je danas Inicijativu za zakonsko regulisanje prava žene na pratnju osobe po izboru tokom cijelog trajanja poroda u javnim porodilištima Federacije Bosne i Hercegovine.

Inicijativa je upućena Parlamentu Federacije BiH, kako ističu iz navedenog udruženja, s ciljem da svaka porodilja – bez obzira na mjesto poroda – ima zakonski zagarantovano pravo da uz sebe ima osobu kojoj vjeruje i koja joj pruža sigurnost, dostojanstvo i podršku.

Kako ističu iz Udruženja, to ne mora biti suprug - otac djeteta, već bilo koja osoba po izboru porodilje – majka, prijateljica, sestra – a pratnja treba biti omogućena od samog ulaska u porodilište pa sve do kraja poroda.

- Ono što mi posebno naglašavamo jeste da je zaista nužno da se ovo pitanje institucionalno riješi, jer medicinska struka jasno daje smjernice i preporučuje pratnju na porodu tokom cijelog trajanja poroda - poručili su iz Udruženja.

Inicijativa je upućena na adrese oba doma Parlamenta Federacije BiH, te klubove zastupnika i delegata, kao i pojedinačno svim zastupnicima i delegatima.

Naglašeno je da je prisustvo osobe od povjerenja tokom poroda uobičajena praksa u većini evropskih zemalja i zemalja regiona, a preporučuju je i Svjetska zdravstvena organizacija te šira medicinska struka, ukazujući na brojne benefite poput smanjenja stresa kod porodilja, manjeg broja medicinskih intervencija i boljeg toka poroda.

– Ovo nije samo pitanje zdravstva, već i pitanje ljudskih prava, osnovnog dostojanstva, borbe protiv porodičnog nasilja, pa čak i pitanje nataliteta. Zato ovu inicijativu i predajemo Parlamentu FBiH, a ne samo zdravstvenim institucijama – naglasili su iz “Baby Stepsa”.

Trenutna praksa u javnim porodilištima u FBiH pokazuje da je pravo na pratnju često nepostojeće, simbolično ili uslovljeno. Pratnja se u nekim slučajevima dozvoljava samo tokom poroda, i to uglavnom samo suprugu, što ne ispunjava stvarne potrebe porodilje.

– Time stvaramo diskriminaciju i zato se jako bitno da se ovim pozabavimo – poručili su iz Udruženja.

Kao pozitivan primjer izdvajaju slučaj Banje Luke u kojoj je omogućeno suprugu da bude prisutan od početka poroda. Iz udruženja naglašavaju da ta praksa mora biti nužno prisutna i u cijeloj BiH.

Udruženje 'Baby Steps' je prije dvije godine predalo inicijativu sa peticijom od 10.000 potpisa Federalnom ministarstvu zdravstva, te Ministarstvu zdravlja i socijalne politike u RS-u.

Napravljen je i vodič za porode u kojem je preporučeno praćenje tokom cijelog trajanja poroda, ali bez konkretnih riješenja na upućenu inicijativu.

Zaključuju da pratnja tokom porođaja nije privilegija, već ljudsko pravo koje ne iziskuje velika sredstva, već samo političku volju.


(Vijesti.ba / FENA) 

 

Izdvajamo