Dodik je u tom momentu bio na sastanku u zgradi Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu, a nakon reakcije MUP-a RS pokušaj njegovog hapšenja je propao.
SIPA se dan nakon toga oglasila saopćenjem:
"U cilju smanjenja rizika i izbjegavanja eventualnog sukoba u realizaciji pomenutih naredbi hapšenja angažovan je manji broj policijskih službenika u civilu. To je pokazatelj i da Agencija vodi računa da ne ugrozi mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini.
Dolaskom ispred Administrativnog centra Vlade RS, policijski službenici ove Agencije su zatekli policijske službenike Ministarstva unutrašnjih poslova RS, koji su vršili obezbjeđenje zgrade Administrativnog centra, kao i obezbjeđenje Predsjednika RS, koji su od strane policijskih službenika ove Agencije upoznati sa razlogom dolaska i namjerom realizacije naredbi Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, nakon čega su obaviješteni da MUP RS poduzima mjere i radnje iz svoje nadležnosti u zaštiti štićene osobe u skladu sa zakonima RS, i da neće dozvoliti lišenje slobode. Zbog naprijed navedenih razloga naredba nije realizovana, poslije čega su policijski službenici Agencije napustili lice mjesta", saopćili su.
Kako su naveli, o medijskim natpisima o identitetu službenika koji su učestvovali u akciji, ističu da isti nisu postupali kao pojedinci, nego kao policijski službenici SIPA-e koji su u obavezi da obavljaju poslove i zadatke u skladu sa zakonima BiH i profesionalno, kao svi zaposleni u Agenciji, te dodali da je neprimjereno i nezakonito 'da se navode lični podaci policijskih službenika, na koji način se ugrožava njihova sigurnost i odbacuju navode i izjave da se u konkretnom slučaju radi o provokaciji'.
"Podsjećamo da Agencija postupa u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine i po naredbama Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine a svako sprečavanje takvog postupanja predstavlja provokaciju i krivično djelo", rekli su iz SIPA-e te naveli da su o aktivnostima obavijestili i poslali izvještaj Sudu i Tužilaštvu BiH", zaključili su iz SIPA-e.
(Vijesti.ba)