Općinski štab civilne zaštite Stari Grad organizovao je 24-satno osmatranje terena na ugroženim područjima od klizišta, lokalitetima Curine njive, Knjeginjac i Bistrički potok u cilju osiguranja provođenja pravovremenih mjera zaštite stanovništa i infarstrukture.
Uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo, terenskim obilaskom u srijedu su utvrdili da je na loklaitetu Curine njive (Opština Istočni Stari Grad i Općina Stari Grad Sarajevo – Bostarići) uočene su ozbiljne geološke promjene. Došlo je do formiranja pukotina uslijed pomjeranja tla, koje se konstantno šire i produbljuju. Prisutnost podzemnih voda dodatno destabilizira tlo, stvarajući plavne površine i uzrokujući eroziju.
Na lokalitetu Knjeginjac (Opština Istočni Stari Grad) nisu evidentirana nova odlaganja građevinskog materijala. Međutim, primijećeno je slijeganje postojećeg deponijskog materijala kao i početna pojava erozije tla.
Također, na lokalitetu, Opština Istočni Stari Grad je okončala radove na prokopavanju prilaznog puta do lokaliteta „Curine njive – igralište“, čime su stvoreni uslovi za nastavak radova na izgradnji drenažnih kanala, neophodnih za odvod površinskih voda i stabilizaciju terena, što će spriječiti dalju eroziju i slijeganje. Trenutno se vrše radovi na čišćenju terena od niskog rastinja i šiblja kako bi se omogućio nesmetan pristup mehanizaciji potrebne za dalje radove.
Na lokalitetu Bistrički potok (Općina Stari Grad Sarajevo – Boguševac i Opština Istočni Stari Grad) korito potoka i dalje je djelimično zatrpano zemljano-kamenim materijalom te obrušenim stablima. Nisu zabilježene nove promjene, niti poduzete mjere za uklanjanje postojećih prepreka. Terenski nadzor se kontinuirano provodi kako bi se pravovremeno otkrile eventualne opasnosti i spriječila dalja destabilizacija područja.
Nakon osmatranja pomenutih lokacija zaključeno je da je prisutno slijeganje deponijskog materijala te da početna erozija tla ukazuju na potrebu za stalnim monitoringom kako bi se otkrili eventualni novi rizici na vrijeme.
Nadležna Službe civilne zaštite će i dalje pratiti stabilnost terena, naročito u toku eventualnih padavina.
Da bi se spriječilo pogoršanje erozije i destabilizacija terena, neophodno je ubrzati radove na izgradnji drenažnih kanala.
Provođenje navedenih mjera smanjit će rizik od štete po infrastrukturu i sigurnost stanovništva, saopćeno je iz FUCZ-a.
(Vijesti.ba/FENA)