19.04.2025 / 15:46 BiH - Sarajevo

ViK demantovao bivšeg direktora: Ovo su "plodovi" vašeg rada

ViK demantovao bivšeg direktora: Ovo su "plodovi" vašeg rada
Foto: Arhiv
Povodom istupa bivšeg direktora KJKP "Vodovod i kanalizacija" d.o.o. Sarajevo Nezira Hadžića u kojem je komentarisao stanje u ovom Preduzeću, a čije je, kako navode u saopćenju, "plodove rada mandata gospodina Hadžića Preduzeće trpilo godinama nakon završetka istog", poručili su da smatraju važnim da istaknu nekoliko značajnih činjenica.

- Gospodin Hadžić navodi da je u periodu njegovog mandata uvedena nova količina vode sa četiri pumpe koje su tada “davale 50 litara u sekundi”, pri tome zaboravlja činjenicu da je proizvodnja vode u tom trenutku iznosila 3.200 l/s i da je tih 50 l/s bilo kao kap u moru, te da nisu u pitanju nove količine vode, već dodatno iskorištavanje kapaciteta Sarajevskog polja.

Trenutno se proizvodi 2.800 litara vode u sekundi sa tendencijom smanjenja tih količina, a zahvaćene količine vode bi bile i manje da 50 % ekipa KJKP “Vodovod i kanalizacija” d.o.o. Sarajevo nije angažovano na realizaciji projekta rekonstrukcije vodovodne mreže koji se finansira sredstvima EBRD kredita.

Preduzeće nema problem sa plaćanjem električne energije za koju smo u 2024. godini izdvojili 14.556.810,42 KM, a u vrijeme Vašeg mandata u 2015. godišnji iznos za električnu energiju iznosio je 10.022.180,90 KM, u 2016. godini 10.584.415,48 KM i 2017. godini 10.946.656,40 KM. A važno je istaknuti da je cijena električne energije povećana u poslijednje četiri godine četiri puta.  

Plaća je i sada 15. u mjesecu, te nije kasnila niti dana sve do ovog aprila kada su nam računi blokirani zbog duga prema Poreznoj upravi Federacije Bosne i Hercegovine koji je nastao u periodu 1997-2001. godina. Ovaj dug bio je i u vrijeme mandata gospodina Hadžića, ali se tada “žmirilo” i nije se ništa rješavalo po ovom pitanju. Sve to navodi na činjenicu da je bivši direktor jedna od odgovornih osoba zbog danas utvrđene visine nastalog ukupnog duga.

Budžetom Kantona Sarajevo do 31.12.2015. Kanton Sarajevo je doznačio Preduzeću sredstva po osnovu usluga čišćenja slivnika u iznosu od 234.724 KM, troškova za prečistač Trnovo iznos od 291.222 KM, a u decembru 2015. godine doznačena su sredstva za nabavku vodomjera sa data logerom u iznosu od 50.000 KM, a planirana su Budžetom Kantona za 2016. godinu.

U 2016. godini imali ste 2.292.930 KM doznačenih sredstava, a u 2017. godini Preduzeću je doznačeno ukupno 1.213.899,38 KM, zatim Izmjenama i dopunama Budžeta Kantona Sarajevo za 2017. godinu, iz kapitalnog granta, doznačena su sredstva u iznosu od 8.299.00 KM. U svakom slučaju svake godine su doznačena sredstva, a ne 0 KM za te godine kako navodi bivši direktor Hadžić iznoseći neistine u javnost.  I ako su umanjena sredstva za poslovanje ViK-a razlog može biti kredit EBRD-a koji je u tom periodu obezbjeđen, a koji ni gospodin Hadžić ni bivša direktorica Azra Muzur nisu željeli potpisati što je i uzrok kašnjenja sa realizacijom samog projekta i što je još više produbilo finansijsku nestabilnost Preduzeća.

Potpuna je neistina da je Prečistač na Butilama zaplijenjen. Skupština Kantona Sarajevo na sjednici održanoj 17. aprila 2025. godine dala je saglasnost KJKP “Vodovod i kanalizacija” d.o.o. Sarajevo za zasnivanje hipoteke na upravnoj zgradi i pripadajućem zemljištu na Postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda Butila koja je u vlasništvu Preduzeća i čija procijenjena vrijednost iznosi cca 17,5 miliona KM, a radi obezbjeđenja poreznog duga u ukupnom iznosu od 11.582.523,05 KM prema Poreznoj upravi Federacije BiH. Uslov Porezne uprave je bio da iznos hipoteke mora da bude u visini duga plus dodatnih 10 posto. Riječ je o objektu koji direktno ne utječe na redovno funkcionisanje Postrojenja, a sastoji se pretežno od kancelarijskog i skladišnog prostora.

Još jedna od neistina koje navodi gospodin Hadžić jest da su sredstva od EBRD kredita potrošena, napominjemo da je projekat još uvijek u fazi realizacije. Podsjećamo vas da je kroz Tranšu 1 rekonstruisano cca 13,5 km cjevovoda, da su rekonstruisane tri glavne pumpne stanice sa kompletnom hidromehaničkom i elektro energetskom opremom u sarajevskom vodovodnom sistemu – PS Bačevo, PS Alipašin Most i PS Centar, te da je nabavljena i instalirana mjerna i regulaciona oprema u postojećim – rekonstruisanim ili novim šahtovima na više od 22 lokacije u Kantonu Sarajevo.

Kroz Tranšu 2 rekonstrisali smo do sada 32 kilometra vodovodne mreže i izvršili zamjenu priključaka, dok će treća tranša obuhvatiti nastavak rekonstrukcije vodovodne mreže, a kroz implementaciju granta iz IPA-a sredstava izvršit će se zamjena bunarskih agregata na izvorištu u Sarajevskom polju i rekonstrukcija pumpnih stanica.

I sve navedeno pored nove vodovodne mreže utječe i utjecat će na smanjenje troškova električne energije, a gospodin Hadžić zaboravlja da se cijena usluga nije mijenjala još od 2013. godine, dok smo svjedoci rasta troškova električne energije, goriva, materijala, povećanja troškova rada i svih ostalih nabavki roba, usluga i radova.

Značajna povećanja cijene repromaterijala i ostalih roba na tržištu desila su se u periodu nakon 2020. godine uzrokovano krizom nastalom usljed pandemije korona virusa, te kao posljedica početka rata u Ukrajini u 2022. godini. Dodatna opterećenja su značajna sredstva koja se izdvajaju za plaće radnika zbog uvećanja istih do čega je došlo u tri puta zaredom potpisivanjem Kolektivnih ugovora između Sindikata i Vlade KS.

Ukupni poslovni rashodi su povećani (usljed povećanja cijene električne energije, održavanja Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Butila, troškova plaća kao rezultat potpisivanja kolektivnih ugovora, povećanja troškova amrotizacije…) za period 2021-2024. godina za skoro 20.000.000 KM.

"Vodovod i kanalizacija" mora kontinuirano vršiti popravak kvarova i za sve neophodne radove građane blagovremeno obavještavamo. Projekti rekonstrukcije-zamjene dotrajale infrastrukture nikako se ne mogu poistovjetiti sa terminom 'redukcije vode', jer se prilikom radova rekonstrukcije osigura uredno snabdijevanje vodom. Pojam redukcije vode predstavlja potpunu obustavu vode usljed nedostatka vode na izvorištima u nekom vremenskom periodu te se ne može planirati niti predvidjeti trajanje, dok se tokom radova na vezivanju novih dijelova infrastrukture (vodovodne mreže ili opreme) radi o privremenoj-kraćoj obustavi ili poremećaju u snabdijevanju koje se može brzo otkloniti određenim zahvatima i radnjama na sistemu. Takve činjenice bi jedan bivši direktor trebao da poznaje. Preduzeće poduzima sve raspoložive mjere da potrošači to što manje osjete.

Svakodnevne opravke kvarova završe se za par sati dok rekonstrukcije cjevovoda u pojedinim ulicama traju sukladno dužini, profilu i ostalim tehničkim podacima koji diktiraju dinamiku radova. Takve činjenice bi jedan bivši direktor trebao da poznaje, zaključuje se u saopćenju KJKP "Vodovod i kanalizacija" d.o.o. Sarajevo.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo