Concordia, smještena na vrhu Kupole C na nadmorskoj visini od 3.233 metra, jedno je od najekstremnijih i najhladnijih područja na Zemlji. Ljetne temperature se kreću oko -25°C, a zimi mogu pasti i ispod -80°C. Prosječna godišnja temperatura zraka u Konkordiji je -54,5 °C, što je čini jednom od najvećih smrznutih pustinja na svijetu, jer se može pohvaliti niskom vlažnošću i minimalnim padavinama tokom cijele godine.
Zbog svoje lokacije na južnom rubu Zemlje, Concordia zimi doživljava duge mjesece bez sunčeve svjetlosti, što predstavlja dodatni psihički i fizički izazov za 16-ak članova posade koji ovdje provode oko godinu dana. Nadmorska visina i razrijeđen zrak znače da je zrak u podnožju zaista vrlo razrijeđen i sadrži manje kisika, što zahtijeva više slojeva odjeće pri svakom izlasku i ograničava vrijeme provedeno na otvorenom, navodi francuski polarni institut na svojoj službenoj web stranici.
Uprkos ekstremnim teškoćama života na Concordiji, uključujući usamljenost i senzornu deprivaciju, stanica predstavlja važan naučni centar. Baza se suočava sa nekim od najtežih vremenskih uslova, bez vanjske pomoći tokom zime. Vazduh je toliko suh da posade stalno imaju ispucale usne i nadražene oči.
Concordia, izgrađena 2005. godine, je francusko-italijanska stanica kojom upravljaju Francuski polarni institut i italijanski Programma nazionale di ricerche u Antartideu. Područje je idealno za naučna istraživanja, jer stanica služi kao važan centar za seizmička i geomagnetska osmatranja. Izgrađena na 3.300 metara debelom ledenom pokrivaču, Concordia nudi istraživačima priliku da proučavaju klimatske promjene kroz ledena jezgra dobijena u sklopu evropskog EPICA projekta, koji je omogućio rekonstrukciju klimatskog rekorda u posljednjih 800.000 godina.
Stanica se može pohvaliti inovativnom arhitekturom i tehnologijom – uz korištenje recikliranja sive vode i grijanja dobivenog kogeneracijom – koje su samo neke od održivih praksi koje koriste. Tokom ljetne akcije dio osoblja je smješten u ljetnom kampu, kompleksu zgrada i šatora koji se nalazi 500 metara od stanice. Uprkos izuzetnom okruženju i izazovnim uslovima, Concordia ostaje centar važnih naučnih istraživanja i prilika da se otkriju tajne koje Antarktik nudi.
(Vijesti.ba)