Kako kažu, ruska vojska nije ni približno toliko snažna koliko se predstavlja, piše Index.hr.
Wang Guanjung (1991.) i Zhang Renbo (1998.) govorili su na konferenciji za novinare u Kijevu nakon što je predsjednik Volodimir Zelenski objavio snimak za koji tvrdi da dokazuje prisutnost kineskih vojnika u redovima ruske vojske.
Obojica su, prema njegovim riječima, zarobljeni u istočnoj ukrajinskoj regiji Donjeck. Radi se o prvim kineskim državljanima koji su zarobljeni kao pripadnici ruske strane u ratu protiv Ukrajine.
Lažna obećanja i regrutacija preko TikToka
Wang je ispričao da se pridružio ruskoj vojsci nakon što je na TikToku vidio oglas koji je obećavao platu veću od kineskog prosjeka. Zhang je u Rusiju došao u decembru prošle godine zbog posla u građevinskom sektoru, no ubrzo su ga, tvrdi, preusmjerili za vojnu službu.
"Za sve kineske državljane koji razmišljaju o pridruživanju ovom ratu, imamo jasnu poruku: nemojte to činiti", poručili su Wang i Zhang. "Sve što nam je Rusija govorila bile su laži. Nisu jaki kao što tvrde, a Ukrajina nije ni približno onako zaostala kako je prikazuju".
Obojica tvrde da su se borbi priključili dobrovoljno i da nemaju nikakve veze s kineskim vlastima.
Stotine Kineza u ruskoj vojsci?
Ukrajinske vlasti vjeruju da broj kineskih boraca na ruskoj strani nije malen. Predsjednik Zelenski nedavno je izjavio kako u ruskim snagama ratuje najmanje 155 kineskih državljana. Nezavisni ruski istraživački portal Important Stories identifikovao je najmanje 51 kineskog vojnika koji su između jula 2023. i maja 2024. prošli kroz regrutacijski centar u Moskvi.
Zelenski je 8. aprila na platformi X poručio: "Imamo informacije koje upućuju na to da je broj kineskih državljana u okupatorskim jedinicama daleko veći. Uključivanje Kine i drugih država, direktno ili indirektno, u ovaj rat pokazuje da Putin ne želi završetak sukoba".
Žele nazad u Kinu, ne u Rusiju
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je odgovornost. Glasnogovornik Lin Jian izjavio je 10. aprila: "Kina nije započela krizu u Ukrajini i nije njena strana u sukobu."
Zarobljeni Kinezi izrazili su želju da u slučaju moguće razmjene zarobljenika budu vraćeni u Kinu, a ne u Rusiju. "Svjestan sam da me kod kuće možda čeka kazna i spreman sam je prihvatiti. Ali želim se vratiti svojoj porodici", rekao je Zhang.
Wang je dodao: "Pravi rat nema veze s onim što gledamo u filmovima. Jedino zbog čega žalim je što sam razočarao roditelje. Samo želim nazad i spreman sam učiniti sve što treba da se to dogodi".
(Vijesti.ba)