Vijeće ministara BiH upoznato je s informacijom predsjedavajuće Borjane Krišto o održavanju vanredne sjednice Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine.
Radi sprečavanja daljnjih štetnih posljedica po imovinske interese Bosne i Hercegovine i njenih institucija, uz uvažavanje odredbi Zakona o finansiranju institucija BiH i informacije Ministarstva finansija i trezora BiH sa 53. vanredne sjednice, Vijeće ministara BiH je naložilo Ministarstvu finansija i trezora da hitno pripremi i Vijeću ministara BiH dostavi do naredne sjednice (22. 4. 2025. godine) korigovani tekst Nacrta zakona o Budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, u kojem će se, bez povećanja okvira za finansiranje institucija BiH, planirati sredstva za izvršenje arbitražne presude ICSID Tribunala u iznosu 110 miliona KM. Ove korekcije neće uključivati izmjene budžetskih stavki koje se odnose na plate i naknade zaposlenih, materijalne troškove i neto izdatke za finansijsku imovinu ako bi oni uticali na finansiranje institucija BiH.
Vijeće ministara BiH donijelo je ove zaključke kako bi se hitno pristupilo izvršenju arbitražne presude u kojoj je izvršenik Bosna i Hercegovina, čime bi se stekli uslovi za pokretanje regresne tužbe i konačnu naplatu štete od Republike Srpske.
Istovremeno je zaduženo Ministarstvo komunikacija i prometa da do naredne sjednice Vijeću ministara BiH dostavi prijedlog odluke o finansiranju troškova Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) na privremenoj osnovi, s ciljem omogućavanja njenog neometanog rada i otklanjanja problema u poslovanju.
Problemi za BHANSA-u nastali su zbog procesa izvršenja, koji je posljedica spora tužioca s Vladom Republike Srpske, koja nije izmirila svoje obaveze uprkos ranije potpisanom sporazumu s Vijećem ministara BiH, kojim se obavezala bezuslovno ispuniti sve svoje obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u ovom arbitražnom postupku u ime Bosne i Hercegovine, po prijemu dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštva BiH.
Usvojena revidirana strategija protuminskog djelovanja BiH
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, donijelo je Odluku o usvajanju revidirane Strategije protuminskog djelovanja Bosne i Hercegovine za period 2025. - 2027. godine u novom tekstu.
Strategija je pripremljena u saradnji, pored ostalih, i sa nadležnim tijelima na entitetskom nivou, i to Federalnom upravom civilne zaštite, Republičkom upravom civilne zaštite, Crvenim krstom Republike Srpske i Crvenim krstom Federacije BiH.
Cilj revidiranog dokumenta jeste da se na najefikasniji i najdjelotvorniji način sačini plan aktivnosti i definišu koraci koji će biti preduzeti u okviru odobrenog roka za izvršenje obaveza, kako bi se Bosna i Hercegovina približila cilju izvršenja obaveza u pogledu izviđanja i čišćenja prema Konvenciji o zabrani upotrebe, stvaranja zaliha, proizvodnje i transporta protivpješadijskih mina i o njihovom uništenju.
Uz izraženu zahvalnost svim donatorima koji su godinama velikodušno podržavali program protuminskog djelovanja u BiH, naša zemlja se i dalje suočava s velikim problemom mina. Prema izvršenim procjenama u januaru 2024. godine sumnjiva opasna površina na mine u Bosni i Hercegovini iznosi 838 km², što predstavlja 1,63 % u odnosu na ukupnu površinu zemlje.
Podsjećamo, Bosna i Hercegovina se ranije obavezala da će uništiti ili osigurati uništavanje svih protivpješadijskih mina u miniranim područjima do marta 2027. godine.
Komisija za deminiranje i Centar za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini (BHMAC) dužni su, u slučaju neokončanog procesa deminiranja u Bosni i Hercegovini, pravovremeno preduzeti sve neophodne aktivnosti kako bi se na vrijeme sačinio i podnio novi zahtjev za produženje roka deminiranja u BiH, uz prethodnu detaljnu analizu svih okolnosti koje utiču na proces protuminskog djelovanja, koja će pokazati za koji period je potrebno da se novo produženje traži.
Funkcionalniji rad odbora za unutrašnju politiku i ekonomiju
Na prijedlog Generalnog sekretarijata Vijeća ministara BiH donesene su pojedinačne odluke o dopunama odluka o imenovanju predsjedavajućeg, zamjenika predsjedavajućeg i članova Odbora za unutrašnju politiku i Odbora za ekonomiju Vijeća ministara BiH.
Dopunama odluka reguliše se praksa međusobnog zamjenjivanja predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg na sjednicama odbora za unutrašnju politiku i ekonomiju te se u izuzetnim slučajevima definiše da sjednicama ovih stalnih tijela, uz pismeno ovlaštenje, mogu predsjedavati i zamjenici ministara koji predsjedavaju odborima, ako su predsjedavajući i njegov zamjenik opravdano spriječeni prisustvovati sjednicama.
Na ovaj način želi se osigurati funkcionalan i kontinuiran rad ovih stalnih tijela Vijeća ministara BiH, čiji je zadatak razmatranje materijala prije održavanja sjednica Vijeća ministara BiH u okviru ranije definisanih nadležnosti.
Raste postotak realizacije zaključaka vm BiH
Na sjednici je razmotren Pregled realizacije zaključaka Vijeća ministara BiH za period od 1. 1. do 31. 12. 2024. godine, koji je pripremio Generalni sekretarijat Vijeća ministara BiH, te je naglašena važnost pravovremene i dosljedne realizacije zaključaka.
Ovim pregledom obuhvaćeno je 58 sjednica Vijeća ministara BiH održanih u prošloj godini, i to 32 redovne i 26 vanrednih sjednica, na kojima je doneseno 637 zaključaka, od kojih je realizovano njih 578 (91 %), dok su 54 zaključka nerealizovana. Pregledom su obuhvaćene ukupno 43 institucije Vijeća ministara BiH.
Na sjednici su usvojeni odgovarajući zaključci radi podizanja nivoa ispunjenja svih zaključaka u cjelosti, te su data odgovarajuća zaduženja institucijama Vijeća ministara BiH čiji je nivo ispunjenja zaključaka manji od 90 %.
Nije usvojen pravilnik o hrani za životinje s propisima eu-a
Vijeće ministara BiH u dva kruga glasanja nije postiglo konsenzus za donošenje pravilnika o izmjenama Pravilnika o neželjenim supstancama u hrani za životinje s oznakom 'EI'.
Vm BiH iz budžetske pričuve najviše novca izdvojilo za poplavljene opštine i gašenje požara u BiH
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće rezerve za 2024. godinu, koju će Ministarstvo finansija i trezora dostaviti Parlamentarnoj skupštini BiH.
Prema Informaciji, od planiranih 4.236.000 KM sredstava tekuće rezerve u 2024. godini odobreno je ukupno 4.203.500 KM, od čega je realizovano 4.200.261,61 KM.
Vijeće ministara BiH je od odobrenih 2.060.000 KM realizovalo 2.056.761,61 KM, od čega je ukupno dva miliona KM, putem Ministarstva bezbjednosti, odobreno opštinama pogođenim poplavama (1.000.000 KM) te Federalnoj upravi civilne zaštite BiH i Republičkoj upravi civilne zaštite Republike Srpske (1.000.000 KM) za nabavku opreme za gašenje požara u Bosni i Hercegovini.
Saglasnost za imenovanje
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, dalo je pojedinačne saglasnosti za imenovanje potpukovnika Louisa Boquiena na dužnost atašea za unutrašnju sigurnost francuske ambasade u Bosni i Hercegovini, pukovnika Mahmouda Mohaghiera Poura na dužnost odbrambenog atašea Islamske Republike Iran u BiH te brigadira Christiana Hahna na dužnost odbrambenog atašea Republike Austrije u Bosni i Hercegovini.
(Vijesti.ba)