Hasanović naglašava da zakonska rješenja za pomenute probleme već postoje, ali da se odgovornost Republike Srpske pokušava prebaciti na nivo Bosne i Hercegovine.
Posebno je istakao da Federacija BiH već ima nenamireni dug od strane RS-a u iznosu od 72 miliona KM na osnovu raspodjele prihoda od indirektnih poreza.
– "Riječ je o sredstvima koja pripadaju poreskim obveznicima FBiH, a ne o apstraktnom broju. Pokušaj da Federacija, kroz državni budžet, plati dugove RS-a prema Viaductu d.o.o. Portorož predstavlja drsko prisvajanje sredstava svih građana", naveo je Hasanović.
Podsjeća i da entitet RS godinama onemogućava vanjsku reviziju UIO BiH, čime se, kako tvrdi, sistematski narušava fer raspodjela prihoda. Po njegovim riječima, zbog takvih praksi, Federacija i država godišnje budu oštećene za stotine miliona KM.
– "Slučaj 'Viaduct' nije izolovan incident, već dio šire strategije kojom se podriva fiskalni sistem BiH", poručuje Hasanović.
Upozorio je i na svakodnevne finansijske posljedice – ukupni dug prema Viaductu već premašuje 110 miliona KM, uz kamate koje se dnevno uvećavaju za gotovo 18.000 KM.
Govoreći o mogućoj suspenziji transfera dobiti Centralne banke BiH, Hasanović podsjeća da ta institucija, po zakonu, ima pravo spriječiti bilo kakve aktivnosti koje bi ugrozile finansijsku stabilnost države.
– "Centralna banka mora zaštititi svoju imovinu, uključujući i nekretnine poput one u Mostaru, koje su sada pod prijetnjom zapljene zbog sudske presude", istakao je.
Na kraju je upozorio da ni sigurnost zračnog prostora ne smije biti ugrožena zbog političkih igara. Kontrolori letenja BHANSA-e, kaže, jasno su poručili da ne žele snositi odgovornost za dugove koje nisu napravili.
– "Institucije države moraju ostati iznad neodgovornosti bilo kojeg entiteta. Država i njeni građani ne mogu i ne smiju biti taoci tuđe nesolventnosti", zaključio je Hasanović.
(Vijesti.ba)