12.04.2025 / 14:37 Svijet - Nastavak razgovora

Pregovori o prekidu vatre u Gazi: Hamas izražava nadu u napredak u Kairu

Pregovori o prekidu vatre u Gazi: Hamas izražava nadu u napredak u Kairu
Foto: UNICEF

Hasmas je danas izrazio nadu u "realan napredak" u pregovorima o prekidu vatre u Pojasu Gaze koji će se održati u Kairu.

Izraelska vojska istodobno je objavila da je presrela tri projektila ispaljena iz Pojasa Gaze, gdje je Izrael 18. marta nastavio ofanzivu nakon dva mjeseca prekida vatre.

Hamasovo izaslanstvo, na čelu s glavnim pregovaračem Halilom al-Hajom, očekuje se tokom dana u Kairu, gdje će s egipatskim posrednicima razgovarati o prekidu vatre, rekao je Hamasov zvaničnik koji je želio ostati neimenovan.

"Nadamo se da će susret omogućiti realan napredak prema postizanju dogovora koji bi okončao rat i agresiju i zajamčio potpuno povlačenje okupacijskih snaga iz Gaze", rekao je.

Po njegovim riječima, Hamas nije dobio nikakvu novu ponudu za prekid vatre, unatoč napisima u izraelskim medijima da su Egipat i Izrael razmijenili nacrte dokumenata o sporazumu o prekidu vatre i puštanju na slobodu talaca.

"No kontakti i razgovori s posrednicima su u toku", rekao je.

Po pisanju Times of Israela, egipatski prijedlog predviđa puštanje 16 talaca, osmero živih i osmero mrtvih, u zamjenu za prekid vatre od 40 do 70 dana i puštanje iz zatvora velikog broja palestinskih zatvorenika.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo