Ministarstvo finansija Kine najavilo je uvođenje carine od 84% na svu robu uvezenu iz Sjedinjenih Američkih Država.
Ministarstvo je saopštilo da će ove nove carinske stope stupiti na snagu 10. aprila u 12:01 po kineskom standardnom vremenu.
Trumpove kaznene carine uzdrmale su globalni trgovinski poredak koji je trajao decenijama, podstičući strahove od recesije i izazivajući nagli pad vrijednosti akcija širom svijeta.
Za Kinu, trgovinski rat dolazi u trenutku kada se njena ekonomija bori s dugotrajnom krizom na tržištu nekretnina i visokim dugovanjima lokalnih vlasti, što dodatno narušava povjerenje i biznisa i potrošača.
Iako je Peking prošle sedmice uzvratio protumjerama prema SAD-u, obećavši da će se boriti protiv onoga što smatra ucjenom, analitičari smatraju da se Kina osjeća stjerano u ugao zbog Trumpovih carinskih napada ne samo na Kinu, već i na svaku zemlju koja kupuje ili sklapa kinesku robu.
Također, Kina je u srijedu počela cenzurisati određeni sadržaj vezan za carine na društvenim mrežama, nakon što su na snagu stupile američke „recipročne“ carine, uključujući masovne dažbine od 104% na kinesku robu, dok su objave koje kritikuju SAD bile među najpopularnijima.
Hashtagovi i pretrage poput „carina“ ili „104“ uglavnom su bili blokirani na društvenoj mreži Weibo, a stranice su prikazivale poruku o grešci.
S druge strane, drugi hashtagovi, posebno oni koji sugerišu da SAD ima nestašicu jaja, bili su među najgledanijima na Weibou.
Državni emiter CCTV pokrenuo je hashtag „#SADvodiTrgovinskiRatINemaJaja“.
SAD „maše carinskom palicom na visokoprofilan način, namećući carine na čelik i aluminij iz EU... ali istovremeno tiho piše pisma evropskim državama, hitno tražeći jaja“, navedeno je u objavi CCTV-a na Weibou.
Cenzura se proširila i na aplikaciju WeChat, gdje je veliki broj objava kineskih kompanija koje ističu negativan utjecaj Trumpovih carina uklonjen s platforme, prema pregledu koji je proveo Reuters.
Sve uklonjene objave bile su označene porukom da je „sadržaj osumnjičen za kršenje relevantnih zakona, propisa i politika“.
Internet cenzori su, međutim, dozvolili širenje podrugljivih komentara o SAD-u na kineskim društvenim mrežama, prikazujući SAD kao globalno neodgovornog trgovinskog partnera, dok se Kina priprema za šire trgovinsko sučeljavanje s najvećom svjetskom ekonomijom.
(Vijesti.ba)