MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u minusu gotovo 2 posto, piše Index.hr.
Pritom je japanski Nikkei indeks potonuo više od 4 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji pale između 1,6 i 1,9 posto. U Šangaju su, pak, blago porasle.
Nakon što je Nikkei jučer skočio 6 posto, zahvaljujući nadi ulagača u pregovore između Japana i SAD-a o carinama, jutros je izgubio veliki dio tih dobitaka.
Južnokorejski Kospi indeks zaronio je, pak, u područje 'medvjeda', više od 20 posto ispod svoje rekordne razine.
Evropski i američki terminski indeksi u minusu
Po svemu sudeći, pad cijena dionica uslijedit će danas i na europskim berzama, kao i na Wall Streetu.
Terminski Eurostoxx 50 indeks trenutno je u minusu više od 3,5 posto, dok su terminski Nasdaq i S&P 500 indeksi u minusu više od 1,5 posto.
Iako su jučer cijene dionica na azijskim i evropskim berzama snažno porasle, zahvaljujući nadi ulagača da će Washington ili ublažiti ili odgoditi najavljene carine, na Wall Streetu su oštro pale.
Naime, iz Bijele kuće su poručili da će nakon nedavno uvedenih osnovnih carina od 10 posto na sav uvoz, dodatne carine stupiti na snagu 9. aprila, kao što je planirano.
Pritom će carine na uvoz kineske robe biti dodatno povećane za 50 posto, na ukupno 104 posto.
Tako je Trump ispunio svoju prijetnju da će povećati carine ako Kina ne odustane od uvođenja carina na uvoz američkih proizvoda. Kina je poručila da ne pristaje na ucjene.
"SAD i Kina u vrlo skupoj igri kukavice"
"SAD i Kina našli su se u neviđenoj i vrlo skupoj igri 'kukavice', a čini se a nijedna strana ne planira odstupiti. S obzirom na izuzetno fluidnu situaciju, nemoguće je procijeniti kako će se ovaj trgovinski rat odraziti na kinesku ekonomiju”, kaže Ting Lu, ekonomist u tvrtki Nomura.
Sutra bi na snagu trebale stupiti kineske carine na uvoz američke robe od ukupno 54 posto, a Peking zasad nije odgovorio na Trumpovo povećanje carina na uvoz kineskih proizvoda na ukupno 104 posto.
S druge strane, snažno su porasli prinosi na američke obveznice zbog pojačane prodaje, što je izazvalo strahovanja da se strani fondovi, u prvom redu kineski, povlače iz američke imovine.
Isto tako, kineska centralna banka dozvolila je klizanje tečaja juana prema dolaru na najnižu razinu od septembra 2023. godine.
To je navelo Trumpa da optuži Kinu za manipulaciju valutom kako bi se odbranila od carina, ali da vjeruje da će u određenom trenutku Kina zatražiti dogovor.
Dolar oslabio, cijene nafte pale više od 4 posto
I dok je prema kineskoj valuti ojačao, dolar je znatno pao prema valutama koje se smatraju sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena.
Tako je tečaj dolara prema jenu jutros pao 0,8 posto, a prema švicarskom franku 0,5 posto.
Zbog toga se dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros kreće oko 102,20 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 102,95 bodova.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura dosegla 1,1045 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0975 dolara.
Cijene su nafte, pak, oštro pale. Cijena barela na londonskom tržištu potonula je jutros 4,14 posto, na 60,25 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 4,55 posto, na 56,90 dolara.
(Vijesti.ba)