08.04.2025 / 17:32 Regija - Suđenje Mamićima

Ćirin sin: Novac mi je stigao s drugog računa, ne od Dinama

Ćirin sin: Novac mi je stigao s drugog računa, ne od Dinama
Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
U nastavku suđenja Zdravku Mamiću i ostalima u tzv. aferi Dinamo 2 svjedok Miroslav Blažević danas je kazao kako je za svoje posredovanje u transferu Dejana Lovrena u Lyon dobio proviziju od 400 hiljada eura, ali ne zna je li proviziju trebao dobiti i Mario Mamić, koji je učestvovao u pregovorima za taj transfer.

Sin bivšeg hrvatskog selektora i trenera Miroslava Ćire Blaževića u iskazu na osječkom Županijskom sudu ispričao je da ga je kontaktirao glavni skaut Lyona Florient Maurice te pokazao zanimanje za Dejana Lovrena.

Naknadno je od Lyona dobio ovlaštenje da, kao predstavnik toga kluba, može započeti razgovore o mogućem Lovrenovom transferu te se sastao sa Zdravkom Mamićem i dogovorio sastanak nakon sedam dana. Predstavnici klubova su u razgovoru, kaže, došli do određenog iznosa, ali i dogovorili da će se pregovori nastaviti nakon nekog vremena u Lyonu.

To se i dogodilo mjesec dana kasnije kada je i dogovoren Lovrenov transfer u Lyon za 9.2 miliona eura. Blažević napominje kako je bilo dogovoreno da će mu pripasti naknada od 400 hiljada eura i da će mu to platiti Dinamo, ali u konačnici su mu taj iznos, u dvije rate, isplatile dvije strane kompanije.

Na upite tužilaštva rekao je da mu nisu poznate kompanije Sports and Marketing Promotion i Aznavur Managment, s čijih je računa, prema optužnici Uskoka, isplaćena njegova provizija. Na upite odbrane potvrdio je da je Mario Mamić bio na sastanku u Lyonu kada se razgovaralo o Lovrenovom transferu, ali je konačnu odluku donio Zdravko Mamić koji je bio na telefonskoj vezi s optuženim bivšim direktorom Dinama Damirom Vrbanovićem.

Pojasnio je da je Zdravko Mamić u pregovorima zastupao Dinamo, a Mario Mamić vjerovatno Lovrena. Upitan je li se tokom pregovora spominjalo koji iznos treba dobiti Mario Mamić, Blažević je posvjedočio da nije učestvovao u razgovorima o proviziji za Maria Mamića i ko će je platiti.

Kazao je i da se ne sjeća kompanije Wang Corporation Limited preko koje je, prema optužnici Uskoka, NK Dinamo u Lovrenovom transferu oštećen za 900 hiljada eura. Tužilaštvo tereti Vrbanovića da je, u dogovoru sa Zdravkom Mamićem i ostalim optuženicima, s tom kompanijom čiji je stvarni vlasnik bio optuženi Igor Krota, 12. januara 2010. zaključio sporazum o posredovanju kojim je utvrđeno da će Dinamo za usluge posredovanja pri Lovrenovu transferu isplatiti 900 hiljada eura.

Vrbanović je optužen da je sklopio sporazum iako je znao da ta kompanija neće poduzimati nikakve radnje u realizaciji tog transfera jer će sve odraditi on osobno, shodno uputama Zdravka Mamića optuženog da je nakon sporazuma temeljem fiktivnih računa naložio plaćanje 900 hiljada eura kompaniji Wang Corporation Limited.

Uskok u optužnici navodi da u dokumentaciji NK Dinama ne postoje vjerodostojne knjigovodstvene ili poslovne isprave koje bi dokazale da je usluga posredovanja kompanije Wang Corporation Limited stvarno i obavljena, dok iz evidencije Hrvatskog nogometnog saveza proizlazi da u tom transferu Dinamo nije imao posrednika.

Novi svjedoci pred sudom 28. aprila

Suđenje se nastavlja 28. aprila, ispitivanjem novih svjedoka. U tzv. aferi Dinamo 2, za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.

Uskok tereti Zdravka Mamića da je, od decembra 2004. do decembra 2015. ostale optuženike organizovao u zločinačko udruženje te da su klub oštetili sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih kompanija te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao.

Izmijenjenom optužnicom Uskok tereti Zdravka Mamića i ostale optuženike da su kaznenim djelima NK Dinamo oštetili za 25,8 miliona eura, a da je zagrebački klub neosnovano obavezan na plaćanje još milion eura. Tužilaštvo tereti optuženike da su taj novac dijelili između sebe i koristili za svoje potrebe.

Potkraj oktobra 2023. Vuksan je priznao krivicu i nagodio se s Uskokom pa je, temeljem sporazuma, osuđen na godinu dana zatvora, uslovno na pet godina. Krivicu je, potkraj novembra 2023. priznao i Krota koji je, nakon nagodbe s Uskokom, osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.

U decembru 2024. krivicu su priznali Mario Mamić i Sandro Stipančić. Mario Mamić je bezuslovno osuđen na godinu i četiri mjeseca zatvora, a izdržavanje kazne trebao je započeti 10. marta ove godine. Poduzetnik Sandro Stipančić osuđen je na 11 mjeseci zatvora što će biti zamijenjeno radom za opće dobro.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo