Učesnici protesta 15. marta, na koje je pozvao studentski pokret, optužuju policiju da je upotrijebila zvučni top ili sličnu napravu protiv okupljenih dok su petnaestominutnom šutnjom odavali počast za 15 žrtava tragedije na novosadskoj željezničkoj stanici u novembru prošle godine. Nekoliko dana nakon toga, broj žrtava se popeo na 16.
"Srbija je potpisnica Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, kao i Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima. Samim tim obavezna je poštovati i primjenjivati te dokumente i zakone u skladu s najvišim međunarodnim standardima", kazao je lider pokreta Savo Manojlović.
Na brojnim video snimkama objavljenima na društvenim mrežama nakon protesta 15. marta vidi se uspaničena gomila koja se iznenada i bez ikakvog jasnog razloga razilazi na ulici u centru Beograda. Vlasti su kategorički negirale upotrebu bilo kakvog soničnog oružja i prvo su ustvrdile da ga Srbija ne posjeduje, što se potom ispostavilo kao netačno, što je dodatno pojačalo pritisak javnosti na vlast.
Vlada Srbije službeno je pozvala istražioce američkog FBI-ja te ruskog FSB-a da utvrde činjenice o navodnom korištenju soničnog oružja, nakon čega su ruski stručnjaci stigli u Beograd.
(Vijesti.ba / FENA)