"Više od mjesec dana nijedna komercijalna ili humanitarna zaliha nije ušla u Gazu", navodi se u zajedničkoj izjavi šefova Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), Fonda UN-a za djecu (UNICEF), Ureda UN-a za projektne usluge (UNOPS), UN-ove agencije za palestinske izbjeglice (UNRWA), Svjetskog programa hrane (WFP) i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
"Više od 2,1 milion ljudi je ponovo zarobljeno, bombardovano i izgladnjelo, dok se na prelazima gomilaju zalihe hrane, lijekova, goriva i materijala za skloništa", navodi se.
Agencije su saopćile da je više od 1.000 djece ubijeno ili povrijeđeno u samo prvoj sedmici nakon što je prekinut najnoviji prekid vatre, što je "najveći jednosedmični broj poginulih među djecom u Gazi u prošloj godini".
U saopćenju je također istaknut krah napora u pružanju pomoći.
"Prije samo nekoliko dana, 25 pekara koje je podržavao Svjetski program za hranu tokom prekida vatre moralo se zatvoriti zbog nestašice brašna i plina"
Opisujući humanitarnu situaciju kao stanje bez presedana, zvaničnici UN-a su naglasili da smo "svjedoci ratnih čina u Gazi koji pokazuju potpuno zanemarivanje ljudskih života."
"Nove izraelske naredbe za raseljavanje prisilile su stotine hiljada Palestinaca da ponovo pobjegnu, bez sigurnog mjesta za odlazak", navodi se u zajedničkom saopštenju.
Također su odbacili tvrdnje da dovoljno pomoći ulazi u Gazu, rekavši da su "tvrdnje da sada ima dovoljno hrane za prehranu svih Palestinaca u Gazi daleko od realnosti na terenu."
Najmanje 408 humanitarnih radnika, uključujući više od 280 iz UNRWA, ubijeno je od oktobra 2023.
Zvaničnici UN-a pozvali su svjetske vlade da djeluju "čvrsto, hitno i odlučno" kako bi podržali humanitarno pravo.
"Zaštititi civile. Olakšati pomoć. Osloboditi taoce. Obnoviti prekid vatre", pozvali su iz UN-a.
(Vijesti.ba)