Portugalski trgovački brod "Bom Jesus" isplovio je iz Lisabona 7. marta 1533. godine u pravcu Indije, noseći vrijedan teret: zlato, srebro i slonovaču.
Tokom puta zahvatila ga je snažna oluja, a brod i njegova posada nestali su bez traga, prenosi punkufer.hr.
Do 2008. godine vjerovalo se da je "Bom Jesus" potonuo negdje na morskom dnu. Međutim, brod je neočekivano pronađen u namibijskoj pustinji.
Lokalni rudari dijamanata iz kompanije "DeBeers", koji su radili u toj južnoafričkoj zemlji, slučajno su otkrili olupinu prilikom svojih kopanja.
Brod je bio zakopan u pijesku, a među njegovim ostacima pronađeno je oko 2.000 španskih i portugalskih zlatnika, srebrnjaka i bakrenih poluga, čija je ukupna vrijednost procijenjena na oko 13 miliona dolara.
Iako je brod trulio skoro pet vijekova, a samo manji dio njegove originalne konstrukcije preživio, dragocjeni predmeti bili su u relativno dobrom stanju. prenosi Danas.
Dr Dieter Noli, glavni arheolog sa Južnoafričkog instituta za pomorska arheološka istraživanja, koji je vodio iskopavanja, izjavio je da su bakreni ingoti pronađeni na brodu odigrali ključnu ulogu u očuvanju blaga.
"Morski organizmi vole drvo, korice knjiga, koštice breskvi, vreće od jute i kožnu obuću, ali bakar ih odbija jer nije hrana za njih, tako da su mnoge stvari preživjele 500 godina na dnu mora, što zapravo nije bilo očekivano", rekao je Noli.
Među otkrivenim predmetima bili su stari kompasi, zdjele, posuđe za kuvanje, mačevi, astronomskih i navigacionih alata, pet sidara, ali i topovi.
Čak ni 17 godina nakon otkrića olupine nije sasvim jasno šta se tačno dogodilo sa brodom "Bom Jesus" i kako je završio u Namibiji.
Postoji pretpostavka da je brod tokom oluje bio povučen blizu obale, da je njegov trup udario u stijenu, a zatim se prevrnuo. Kako se voda povlačila, brod je tokom vjekova "izronio" iz pijeska.
Bez obzira na sve, "Bom Jesus" ostaje najstarija i najvrijednija olupina broda ikada otkrivena u podsaharskoj Africi.
(Vijesti.ba)