Prema Makarevićevim riječima, radi se o apsurdnom i pravno neutemeljenom potezu.
''Odluka da se ministrica Lurmann proglasi personom non grata je čista besmislica. To je isključivo nadležnost države, a nikako entiteta. Samo država, uz jasne kriterije i razloge, može donijeti takvu odluku'', istaknuo je Makarević.
Dodao je da se iza ovakvog poteza kriju politički motivi: ''Ministrica dolazi iz stranke Zelenih, čija predsjednica – ministrica vanjskih poslova Njemačke – već dugo otvoreno kritikuje Dodikovu politiku. Očito se radi i o 'otvorenim računima' iz prošlosti''.
Potez vidi i kao neuspjeli pokušaj reciprociteta – reakciju na sankcije i želju vlasti RS-a da entitet prikažu kao državu. ''To nema nikakvog pravnog efekta, ali ima političku poruku'', smatra Makarević.
Po njemu, odluka je bila ishitrena i vjerovatno donesena jer se najavljivalo da bi se ministrica mogla sastati s predstavnicima opozicije u RS-u. ''Time su htjeli poslati poruku da nije poželjna, uz ponovno guranje narativa da je RS država. Međutim, takav potez nema međunarodnu snagu'', naglasio je.
Na pitanje o mogućem zaokretu EU politike prema BiH uslijed njemačkih i austrijskih sankcija Dodiku, Makarević je pojasnio da EU nije jedinstvena:
''Postoji velika politička raznolikost. Imate primjer Mađarske koja se otvoreno protivi sankcijama''. Ipak, otkriva da prema informacijama iz njemačkih izvora najmanje dvije zemlje – Velika Britanija i Švedska – razmatraju uvođenje novih sankcija.
''Velika Britanija je već 2022. sankcionirala Dodika i Cvijanović, sada se radi na proširenju tih mjera'', dodao je.
Govoreći o investicijama, Makarević ističe kako je kapital poput srne – čim nanjuši opasnost, bježi. ''Postoji realna opasnost od pada investicija, ali na nama je da uvjerimo investitore koji su već uložili. Imamo 73 subjekta koji su investirali 10 milijardi KM i znaju zašto su to učinili. BiH je plodno tlo za ulaganja, bez obzira na ove političke igrokaze'', rekao je.
(Vijesti.ba)