04.04.2025 / 21:30 Svijet - Za 75 dana

Trump produžio rok za prodaju TikToka, obećava saradnju s Kinom

Trump produžio rok za prodaju TikToka, obećava saradnju s Kinom
Foto: Ilustracija
Predsjednik SAD-a Donald Trump je u petak produžio rok za 75 dana za kinesku tehnološku kompaniju ByteDance da proda američke poslovne aktivnosti popularne aplikacije za kratke videozapise TikTok ne-kineskom kupcu ili se suoči s zabranom koja je trebala stupiti na snagu u januaru prema zakonu iz 2024. godine.

„Ovaj dogovor zahtijeva više rada kako bi se osiguralo da svi potrebni odobrenja budu potpisana“, rekao je Trump na društvenim mrežama, objašnjavajući zašto je produžio rok koji je postavio u januaru, a koji je trebao isteći u subotu, piše Reuters.

„Nadamo se da ćemo i dalje raditi u dobroj vjeri s Kinom, koja, koliko razumijem, nije baš srećna zbog naših reciprocnih tarifa.“

Kina sada suočava s 54% tarifom na robu koja se uvozi u Sjedinjene Države nakon što je Trump najavio povećanje tarifa za 34% ove sedmice, što je dovelo do kineske odmazde u petak. Trump je rekao da bi bio voljan smanjiti tarife prema Kini kako bi postigao dogovor s ByteDanceom za prodaju aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.

Portparol ByteDancea je u petak rekao da je kompanija „u pregovorima s američkom vladom u vezi s potencijalnim rješenjem za TikTok u SAD-u. Dogovor nije postignut. Postoje ključna pitanja koja treba razjasniti. Bilo koji dogovor bit će podložan odobrenju prema kineskom zakonu.“

Trump je rekao da je njegova administracija u kontaktu sa četiri različite grupe u vezi s potencijalnim dogovorom za TikTok. Nije ih imenovao.

Glavna prepreka za bilo koji dogovor za TikTokovo poslovanje u SAD-u je odobrenje kineske vlade. Kina nije dala javnu potvrdu da će dozvoliti prodaju, a Trumpovi komentari sugeriraju obnovljeni kineski protivljenje.

„Radujemo se saradnji s TikTokom i Kinom kako bismo zatvorili dogovor“, napisao je Trump u petak.

„Ne želimo da TikTok 'nestane“, dodao je Trump.

Kineska ambasada u Vašingtonu nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.

Kongres je usvojio mjeru prošle godine uz ogromnu podršku, jer su zakonodavci naveli rizik da bi kineska vlada mogla iskoristiti TikTok za špijuniranje Amerikanaca i izvođenje tajnih uticajnih operacija. Demokratski tadašnji predsjednik Joe Biden je potpisao zakon.

Neki zakonodavci su rekli da Trump mora sprovesti zakon, koji je zahtijevao da TikTok prestane s radom do 19. januara, osim ako ByteDance nije završio prodaju američkih aktivnosti aplikacije. Trump je započeo svoj drugi mandat 20. januara i odlučio da ne sprovede zakon.

Ministarstvo pravde je u januaru obavijestilo Apple i Google da neće sprovoditi zakon, što je dovelo do obnavljanja aplikacije za nove preuzimanja.

Novi Trumpov nalog postaviće rok sredinom juna za postizanje dogovora.

Pregovori koje vodi Bijela kuća o budućnosti TikToka fokusiraju se na plan za najveće ne-kineske investitore u matičnu kompaniju ByteDance da povećaju svoje udele i preuzmu TikTokove američke operacije, kako je izvještavao Reuters.

Plan podrazumijeva osnivanje američkog entiteta za TikTok i smanjenje kineskog vlasništva u novoj kompaniji na ispod 20% što zahtijeva američki zakon, kako bi spasili aplikaciju od predstojeće zabrane u SAD-u, rekli su izvori za Reuters.

Jeff Yass iz Susquehanna International Group i Bill Ford iz General Atlantic-a, koji su obojica predstavljeni u upravnom odboru ByteDancea, vode pregovore s Bijelom kućom, izvještava Reuters.

Walmart (WMT.N) također razmatra pridruživanje grupi investitora u dogovoru za TikTok, rekao je reporter ABC News-a na društvenim mrežama. Veliki trgovac, koji je 2020. godine pokazao interes za ulaganje u TikTok, nije odmah odgovorio na zahtjev Reutersa za komentar.

TikTok nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo