Međunarodna crvena potjernica za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem nije stupila na snagu, potvrđeno je za Detektor iz Suda Bosne i Hercegovine.
Iz Suda kažu da se ne mogu očitovati o detaljnim razlozima odluke Interpola.
“Zbog prirode komunikacije sa NCB Interpol, Sud u ovom momentu samo može potvrditi informaciju da međunarodna crvena potjernica nije stupila na snagu, dok se sve druge okolnosti i informacije smatraju povjerljivog karaktera”, naveli su iz Suda BiH u odgovoru na upit Detektora.
Dodik je u srijedu na svom X profilu naveo da ga je kontaktirao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i saopćio mu da je dobio obavještenje Direktorata Interpola da je uvažena žalba Srbije te odbijen zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene potjernice.
“Hvala i predsjedniku Orbanu, kao i predsjednicima svih ostalih država koje su uputile žalbu razumijući političku pozadinu sudskog progona kojem sam izložen”, rekao je Dodik.
U Ustavu Interpola se navodi da je strogo zabranjeno preduzeti bilo kakvu intervenciju ili aktivnosti ukoliko je pozadina slučaja političkog, vojnog, vjerskog ili rasnog karaktera. Upravo zbog ovog člana Ustava, kako je za medije ranije kazao potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić, Interpolov ured u njegovoj zemlji uputio je protestnu notu u Lyon, gdje je središte Interpola.
Interpolova crvena potjernica se koristi zbog hapšenja i ekstradicije traženih osoba, na osnovu naloga za hapšenje. Ali zemlje članice primjenjuju svoje zakone u odlučivanju da li će uhapsiti osobu. Dok značajan broj zemalja priznaje crvenu potjernicu kao dovoljan osnov za hapšenje i stavljanje tražene osobe u privremeni ekstradicioni pritvor, u manjem broju zemalja crvene potjernice su samo sredstvo za identifikovanje i pronalazak traženih lica. To znači i da je raspisana potjernica, Dodika i Stevandića ne bi uhapsili u svim zemljama.
Sud Bosne i Hercegovine je 27. marta izdao naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem u trenutku kada je Dodik boravio u Izraelu. Ranije im je sa entitetskim premijerom Radovanom Viškovićem određen pritvor.
Tužilaštvo BiH je u srijedu, 26. marta, Sudu BiH poslalo prijedlog za raspisivanje međunarodne potjernice prema osumnjičenima zbog činjenice da su Dodik i Stevandić napustili ili napuštali teritoriju Bosne i Hercegovine.
“Osnov za raspisivanje iste Tužilaštvo je u prijedlogu, koji je i prihvaćen, osnovano crpilo iz očigledno preduzetih radnji osumnjičenih Dodika i Stevandića, kojima su, koristeći se svojim visokopozicioniranim položajima u entitetu Republika Srpska, izbjegavajući zakonom propisane procedure granične kontrole, prešli državnu granicu i napustili Bosnu i Hercegovinu“, rečeno je ranije iz Suda BiH.
Osim u Izrael, Dodik je od raspisivanja unutrašnje potjernice 17. marta putovao i u Rusiju, a u BiH se, kako je napisao na svom X profilu, vratio u srijedu.
Granična policija BiH ranije je saopćila da provodi istragu u vezi s Dodikovim prelaskom granice BiH i Srbije, nakon što se 25. marta pojavio u Batajnici kod Beograda na obilježavanju godišnjice NATO bombardovanja. Informacija o tome da li Granična policija provodi istragu o tome kako je Stevandić prešao državnu granicu i otišao u Srbiju još uvijek nema.
Sud BiH je 26. februara prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
U BiH je potom nastupila politička kriza, nakon što je vladajuća koalicija u NSRS-u usvojila zakone o zabrani djelovanja Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području RS-a.
U srijedu je Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o VSTV-u RS-a, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović, donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a, nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku – što povlači krivičnu odgovornost.
Ustavni sud je ove zakone stavio van snage, a Tužilaštvo BiH je protiv Dodika i drugih čelnika entiteta RS pokrenulo istragu za krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Nakon što su odbili da se odazovu pozivu na saslušanje, Tužilaštvo je naredilo i privođenje Dodika, te premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića.
Osim ovih zakona, NSRS je usvojila Zakon o zaštiti ustavnog uređenja i Nacrt ustava RS-a kojim se, između ostalog, daje veća autonomija odlučivanja entitetu u odnosu na državu i mogućnost referenduma za secesiju od BiH, ali i uvodi vojska RS-a.
(Vijesti.ba / Detektor)