02.04.2025 / 23:17 Ekonomija - 35 posto

Na Trumpovoj listi carina nalazi se i Bosna i Hercegovina

Na Trumpovoj listi carina nalazi se i Bosna i Hercegovina
Foto: Agencije
Američki predsjednik Donald Trump obratio se američkoj i svjetskoj javnosti pred Bijelom kućom. Najavio je uvođenje recipročnih carina koje će, po američkom predsjedniku osloboditi SAD od ovisnosti o stranoj robi.

Trump je proglasio "nacionalno vanredno stanje", uveo je carine za sve zemlje i dodatne za "najgore prekršitelje".

proglasio je "nacionalno vanredno stanje" zbog trgovinskog deficita, za koji Bijela kuća navodi da predstavlja prijetnju ekonomskoj sigurnosti SAD-a.

Kako je pojasnila Bijela kuća, Trumpov plan uključuje dvije vrste carina:

  •     Osnovna carina od 10 % na sav uvoz iz svih zemalja svijeta, koja stupa na snagu 5. aprila u 00:01 po američkom vremenu
  •     Posebne recipročne carine za zemlje koje su označene kao "najgori prekršitelji", a visina će im biti polovica onoga što te zemlje naplaćuju SAD-u; ove carine stupaju na snagu 9. aprila u 00:01
Bijela kuća također pojašnjava da će Kanada i Meksiko ostati pod postojećim carinskim režimom, koji se temelji na pitanjima fentanila i migracija. Kada ti režimi budu ukinuti ili suspendovani, nove carine iz ovog paketa primjenjivat će se i na njih.

Tokom obraćanja u vrtu Bijele kuće Trump je podigao grafikon s popisom zemalja i carinskim stopama koje te zemlje nameću SAD-u te stopama koje će Sjedinjene Države uvesti zauzvrat. Pritom je poručio da će te mjere "pomoći u obnovi američke privrede".

Kako se može vidjeti na objavi iz Bijele kuće, roba koja se iz Bosne i Hercegovine uvozi u SAD sada će biti carinjena u iznosu od 35%, dok BiH na američku robu ima carinu od 70%.



Na listi se nalaze i druge zemlje u regiji.

Iz grafikona proizlazi da Srbija naplaćuje SAD-u carine od 74%. Shodno tome, SAD uvodi Srbiji carine od 37%.

Roba iz Crne Gore koja se uvozi u SAD sada imati carinu od 10%, dok će identična carina biti nametnuta i na robu iz Kosova.

Podsjetimo, Trump je nametnuo carinu od 34 posto na robu iz Kine, od 20 posto na robu iz Evropske unije, od 46 posto na robu iz Vijetnama...


(Vijesti.ba)

Izdvajamo